ČSSD chce sloučit tři zdravotní pojišťovny

Sociální demokraté představili svůj plán na řešení současné situace ve zdravotnictví, kterou označili za finanční krizi. Chtějí například snížit zákonem provozní náklady pojišťoven, sloučit tři zdravotní pojišťovny do jedné a zvýšit platbu státu za státní pojištěnce. Dnes to oznámil stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

„Existují u nás tři zdravotní pojišťovny, které jsou přímo řízené státem – Všeobecná, Vojenská a Ministerstva vnitra. Nemá žádnou logiku, proč stát zřizuje tři identické zdravotní pojišťovny, které sám řídí. Mohlo by velmi jednoduše dojít k tomu, že vláda rozhodne o fúzi těchto tří plně státních zdravotních pojišťoven,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath mluví o navržených úsporách ve zdravotnictví v pořadu Stalo se dnes.mp3

Kroky navržené sociální demokracií by měly v řádu měsíců uspořit více než 30 miliard korun. Ředitel největší zaměstnanecké pojišťovny, Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, Jaromír Gajdáček, tyto propočty označil za „hausnumera“.

„Zdravotní pojišťovny na svůj provoz spotřebují a utratí zhruba deset miliard ze zdravotního pojištění, což je astronomická, neuvěřitelná částka. Myslíme si, že by mohly vystačit se zhruba polovičním objemem peněz na svůj provoz,“ řekl David Rath.

Podle něj pojišťovny letos vytvořily zcela nepřehledný a nesrozumitelný systém úhrad proto, aby zakryly minimální efektivitu své práce.

Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme