Hamáček s Onderkou obhájili posty. Ve vedení ČSSD usednou i Maláčová s Petříčkem
První den sjezdu ČSSD skončil. Delegáti si během něj v Hradci Králové vyslechli projev prezidenta Miloše Zemana a zvolili první dva muže strany - předsedou zůstává Jan Hamáček, statutárním místopředsedou Roman Onderka. Zbylí místopředsedové budou oficiálně známi až v sobotu. Podle informací Radiožurnálu byli v prvním kole zvoleni čtyři z pěti, mimo jiné ministryně práce Jana Maláčová a šéf české diplomacie Tomáš Petříček.
Jan Hamáček měl pro svoji kandidaturu do čela strany nominaci od jedenácti krajských buněk a svůj post obhájil. Hlas mu dalo 433 z 501 hlasujících delegátů.
Ještě na sjezdu se o možnost stát se šéfem strany přihlásil i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. „Nesouhlasím s tím, kam strana směřuje,” reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz, proč se přihlásil do boje o post předsedy.
V referendu o vládě byl proti, nyní si ale mysli, že odejít z vlády by byla chyba. Ve skutečnosti ale ani kandidovat nemohl – nesplnil podmínku kandidatury, protože není čtyři roky členem. Hamáček tak ve volbě neměl protikandidáta.
V Hradci Králové začíná sjezd ČSSD. Více si poslechněte v reportáži Zdeňky Trachtové
V kandidatuře na pozici prvního místopředsedy pak staronový předseda podpořil svého dosavadního zástupce – poslance a někdejšího brněnského primátora Romana Onderku. Ten byl večer zvolen, když získal 410 hlasů z celkového počtu 495.
Volba místopředsedů
Napínavější zřejmě bude sobotní rozhodování o dalších místopředsednických pozicích. Kandidaturu na pět postů oznámilo celkem šest členů: ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, šéf diplomacie Tomáš Petříček, Tomáš Hanzel, Lucie Orgoníková, Michal Šmarda a Ondřej Veselý.
První kolo sice proběhlo už v pátek večer a podle informací Radiožurnálu v něm uspěli Maláčová, Petříček, Šmarda a Veselý. O poslední post by se tak ve druhém kole utkali Tomáš Hanzel a Lucie Orgoníková.
Původně zamýšleli kandidovat i ministr kultury Antonín Staněk a Jan Melč, ti se ale nakonec nominace vzdali. Staněk se dle svých slov chce plně soustředit na zodpovědné vykonávání současného úřadu.
Oficiálně nicméně budou výsledky oznámeny až v sobotu.
Projev prezidenta
Ministr zahraničí Petříček už přitom avizoval, že v případě svého nezvolení by uvažoval o rezignaci na post ministra zahraničí: „Pokud by mi sociální demokracie podporu nedala, vnímal bych to tak, že moje politika nemá u delegátů dostatečnou podporu na to, abych v ní pokračoval dále.“
Petříčkovo působení ve vládě dlouhodobě kritizují komunisté a také prezident Miloš Zeman, který je jedním z bývalých předsedů ČSSD.
Ten na sjezdu ještě před volbou vedení vystoupil se svým projevem. Delegátům oznámil, že ČSSD má jeho hlas v nadcházejících evropských volbách. Upozornil je také, že se nemají zabývat předvolebními průzkumy, ale soustředit se na svůj program.
Delegáti sjezdu rozhodli také o změnách stanov strany. Ty se mají nově výrazně zjednodušit. „My potřebujeme nezbytně elektronizaci a vůbec moderní způsob rozhodování. To, co považuji za velkou změnu, je možnost elektronického hlasování, a to jak o volbě funkcionářů, tak o vnitrostranickém referendu, o programových otázkách,“ vysvětluje místopředseda ČSSD Martin Netolický.
Podle nových stanov zanikl také ústřední výkonný výbor strany, který měl zhruba 150 členů a podle Netolického bylo jeho rozhodování těžkopádné. O důležitých otázkách v době mezi stranickými sjezdy bude nyní rozhodovat pouze předsednictvo a grémium strany.
Zanikly také kvóty pro zastoupení žen na kandidátkách a ve vedení strany – ty přitom byly jednou z mála věcí, které si ČSSD schválila ve vnitrostranickém referendu.
Nový program
Preference strany se v posledních měsících pohybují kolem sedmi až devíti procent. Podle komentátora Českého rozhlasu Radko Kubička je strana ve špatné kondici a je otázka, zda to nové vedení dokáže negativní trend zvrátit.
Exhejtman Michal Hašek: Nečekám, že by prezident Zeman na sjezdu ČSSD mával holí
Číst článek
„Faktem je, že sociální demokracii ujíždí vlak. Ta její tradiční témata jsou pryč a nová nenachází. A to, že je ve vládě, to se zdá, že jí spíš škodí, než pomáhá,“ myslí si Kubičko.
Právě nový program, se kterým by sociální demokracie mohla v budoucnu bodovat u voličů, bude jedním z témat sjezdu. „Chtěli bychom na sjezdu zahájit diskusi o vizi sociální demokracie pro 21. století. Ať je to robotizace, digitalizace, Česká republika je automobilovou velmocí, to znamená eMobilita, co to všechno bude znamenat pro zaměstnance a jak se na to společnost musí připravit a nachystat,“ řekl Hamáček.
Vedení ČSSD chce otevřít například téma zkracování pracovní doby. Ještě do konce aktuálního volebního období se sociální demokracie podle Hamáčka pokusí prosadit zkrácení pracovní doby o půlhodinu týdně.