Soud zpřísnil Dalíkovi trest. Za pandury si odsedí 5 let a zaplatí 4 miliony

Za podvod při jednáních o nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu si lobbista Marek Dalík odpyká pět let vězení. Zaplatit musí 4 miliony korun. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Pražský vrchní soud tak trest pro lobbistu o rok zpřísnil, uvedl Radiožurnál. Původně státní zástupce Jan Kořán pro Marka Dalíka na úterním odvolacím jednání navrhl sedm let vězení a peněžitý trest 21,9 milionu korun.

Praha (Aktualizováno: 15:04 25. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Dalík u soudu | Foto: Vit Šimánek | Zdroj: ČTK

Kauza se týká nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Dalík odmítl, že by požádal na schůzce se zbrojaři o půlmiliardový úplatek. Podle něj částku zmínil slovenský lobbista Miroslav Výboh, jehož firma měla v kontraktu nahradit společnost zbrojaře Pavla Musely.

Dalík na svobodě a nejspíš před dalším soudním kolem

Číst článek

Dalík si podle trestního spisu řekl v listopadu 2007 na neformální schůzce v pražské restauraci o peníze za to, že ČR bude pokračovat v nákupu pandurů. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, podle obžaloby požadoval půl miliardy korun. Předstíral, že má vliv na zakázku a také blízký vztah k představitelům české vlády, takže může ovlivnit jejich rozhodování.

Dalík v úterý uvedl, že se rozhodl změnit původní výpověď při pobytu ve vězení, kde měl hodně času o všem přemýšlet. "Nejprve bych chtěl říct, že jsem u výpovědí nepovídal úplně všechno. Nechtěl jsem lhát nebo zatajovat pravdu, ale věděl jsem, že ostatní svědci by nepotvrdili, co já řeknu kvůli obavám o beztrestnost a kariéry," řekl Dalík.

Před soudem také poprvé připustil, že se na schůzce mluvilo o půl miliardě korun, jak se píše v obžalobě. Nešlo prý o úplatek, ale o provizi za uzavření nové smlouvy na nákup pandurů. Konkrétní částku podle něj ale vyslovil Výboh, jehož společnost měla v kontraktu nově figurovat. "Část té sumy by byla provize, nebyl to úplatek pro nikoho," zmínil Dalík. Peníze by prý získal například za PR služby, které by se zakázky týkaly. Dalík také zdůraznil, že se necítí být z ničeho vinen.

Jeho obhájci chtějí případ vrátit k novému projednání, případně trest podmíněný.

Státní zástupce Jan Kořán nové verzi obžalovaného Marka Dalíka ale nevěří. „Myslím, že především jsou to všechno smyšlenky a lži, co říká pán Dalík, bohužel. A jeho účelem hovorově je, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. To znamená - změní výpověď tak, aby zamlžil a pozměnil skutkový děj. Jsem přesvědčen o tom, že to není pravda.“

Pražský městský soud Dalíka původně potrestal za pomoc nespecifikovanému členu vlády k přijetí úplatku, odvolací vrchní soud však skutek překvalifikoval. Lobbista podle soudců podváděl, když se ze zbrojařů pokusil vylákat peníze. To, že by si na schůzku šel pro úplatek určený pro někoho z vlády, se neprokázalo.

Odvolací senát Dalíkovi o rok zmírnil původní pětileté odnětí svobody. Následně Dalík nastoupil do vězení, z něhož byl po sedmi měsících propuštěn za základě rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten nařídil, aby se podřízený soud znovu zabýval právním hodnocením případu.

Veronika Hlaváčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme