Dělníci znovu začali s demolicí historického domu v Přerově

Dělníci dnes odpoledne znovu začali s demolicí přerovského spolkového domu Trávník, který chce ministerstvo zařadit na seznam kulturních památek. Podle očitých svědků začal na stavbě pracovat bagr a bořit zdi. Šéf přerovského stavebního úřadu ale stále nemá doklady o splnění všech podmínek demoličního výměru, na místě jsou proto strážníci, aby demolici zastavili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demolice dělnického domu v Přerově | Zdroj: ČTK

"Pokud mám poslední informace, tak stavební firma na základě stavebního dozoru a naší městské policie, kterou jsme tam poslali, zastavila momentálně demoliční práce a šla jednat na úřad," popsala Radiožurnálu aktuální situaci náměstkyně přerovského primátora Elena Gramblíková. Případ na místě řeší i policie.

O zachování památky usilují Přerované již šestým dnem. Situace se vyhrotila ve chvíli, kdy ministerstvo kultury rozhodlo vrátit dům znovu na seznam kulturních památek. Majitel objektu ale toto rozhodnutí dosud nepřevzal a místo toho se dělníci v sobotu nad ránem pustili okamžitě do práce. Z objektu stačili během několika hodin sundat střechu.

V neděli v poledne úředníci zastavili práce s tím, že nejsou splněny podmínky demoličního výměru. Samotný demoliční výměr je ale podle nich v pořádku. Při přezkoumávání rozhodnutí o odstranění stavby totiž úředníci vycházeli z právního stavu, který v době vydání existoval. Tehdy byl objekt vyjmut ze seznamu kulturních památek. Pokud tedy stavbaři odstraní nedostatky, jež jim vytkl stavební úřad, mohou v demolici pokračovat.

Ministerstvo má deset kalendářních dní na to, aby majiteli objektu, kterým je brněnská firma Reinvest Corporation, rozhodnutí doručilo. Po uplynutí této lhůty vzniká stav takzvané právní fikce. Na vlastníka objektu se poté vztahují práva a povinnosti majitele kulturní památky. Do Přerova přijel v pondělí také ministr kultury Václav Jehlička.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme