Doba čekání na povolení k pobytu v Česku se zkrátí

Vláda souhlasí se zkrácením doby, která je nutná pro získání povolení k pobytu v České republice. Cizinci by podle návrhu novely cizineckého zákona nemuseli na vyřízení dokladů čekat deset let, ale jen poloviční dobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střechy domů | Foto: Jan Rosenauer

Návrh má také usnadnit život občanům Evropské unie a jejich rodinným příslušníkům, kteří pobývají v Česku. Ti by se v budoucnu mohli při policejní kontrole legitimovat nejen průkazem totožnosti, jako je pas či občanský průkaz, ale také jakýmkoliv dokladem, který potvrzuje, že patří do rodiny občana Evropské unie.

Novinkou je i zrychlení udělování víz zahraničním obchodníkům pro pobyt nad 90 dnů. Předlohu musí ještě schválit parlament.

Vicepremiér vlády pro ekonomiku Martin Jahn považuje dnešní rozhodnutí vlády za velice přínosné pro hospodářský rozvoj. "Vzhledem k tomu, že dnes na trhu práce chybí některé kvalifikované profese, a také vzhledem k tomu, že populace stárne, je potřeba zjednodušit procedury při získávání zahraničních pracovníků a k tomu schválený vládní návrh směřuje," vyjádřil se Jahn.

Jitka Hanžlová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme