Dohoda o reformě penzí opět na stole šéfů parlamentních stran

Zástupci všech pěti parlamentních se dnes opět pokusí podepsat dohodu o důchodové reformě. Dosavadní jednání zatím krachovala na tom, že se politici nedokázali shodnout, od kterého kalendářního roku by lidé měli do penze chodit v 65 letech. Zatímco koaliční strany a ODS navrhovaly rok 2031, komunisté trvají na roku 2036.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach

Zdeněk Škromach | Zdroj: ČTK

Ministr práce Zdeněk Škromach z ČSSD věří, že se dnes dohoda podaří. Kompromisní návrh totiž vychází vstříc požadavkům komunistů: "Vychází vlastně z té Bezděkovy zprávy, kde všechny strany uvedly dobrovolně a bez nucení jejich představy o vývoji důchodového systému včetně věku odchodu do důchodu. A tam i KSČM uvádí, že 65 by mělo být dosaženo v roce 2036 a ten návrh to zohledňuje, takže si myslím, že by mohl být přijatelný pro všechny strany."

Nový text dohody tedy obsahuje kompromisní formulaci, podle níž by se hranice 65 let mělo dosáhnout nejpozději do roku 2036. Věk odchodu do penze se prodlužuje už teď. Od roku 2012 by lidé měli chodit do důchodu v 63 letech.

Kromě věku dohoda počítá s tím, že by hlavní část penze měl i v budoucnu lidem vyplácet stát. Dál by odváděli sociální pojištění. Vzniknout má také finanční rezerva, do níž by putovaly přebytky z pojistného a výnosy z případných privatizací.

Důchodový systém zůstane bez dluhů ještě asi 20 let. Společnost ale stárne a výdaje na penze porostou. Reforma je podle odborníků nutná. Změny doporučuje Česku i Mezinárodní měnový fond.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme