Dopad amnestie nejvíc pocítila Praha. Policie zůstává ostražitá

Už je to víc než měsíc, co prezident Václav Klaus vyhlásil dílčí amnestii. Věznice v celé republice tak opustilo na šest tisíc amnestovaných delikventů. Podle očekávání policie, která od prvního dne zostřila bezpečnostní opatření, se poté počet trestných činů zvýšil. Přibylo především krádeží a vloupání. Téměř polovina všech trestných činů, které mají propuštění vězni na svědomí, se přitom udála v hlavním městě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté vedou k soudu muže, kterého zlínští kriminalisté obvinili v kauze pančovaného alkoholu | Zdroj: ČTK

„Dva muži propuštění z valdické věznice vyhazovali z polic zboží a napadali kolemjdoucí. Policisté ke dvojici vyjížděli dvakrát. Další případ policisté řešili u výstupu z metra Florenc, kde se opilý amnestovaný muž opakovaně choval nevhodně a byl agresivní,“ uvádí pražská policie.

A je to jen několik z dlouhé řádky případů, které od začátku roku po vyhlášení dílčí prezidentské amnestie pražské policisty zaměstnávají. Od začátku ledna v ulicích hlavního města znovu nasazují pouta důvěrně známým nepolepšitelným zlodějům, výtržníkům, násilníkům nebo narkomanům, které třeba jen před několika měsíci pracně dostávali za mříže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie je i měsíc po amnestii ostražitější. Více než polovinu trestných činů spáchali amnestovaní v Praze

„Pokud mám mluvit ze zkušenosti, recidivista, který celý život páchá trestnou činnost, ji páchat nepřestane, protože je to jeho obživa. On se ani jinak chovat neumí. Už myslí tím způsobem, že jiná možnost, jak si obstarat prostředky na živobytí, je pouze trestná činnost,“ říká jeden z příslušníků pohotovostní motorizované jednotky Lukáš Zeman.

Se svým ‚drbanem‘, jak označuje policejní hantýrka nenapravitelné recidivisty, se už po amnestii také znovu shledal. Tentokrát při vloupání do místnosti dozorčího ve stanici metra Malostranská.

„Pachatel byl velmi agresivní a oháněl se hasicím přístrojem a dlažební kostkou. Následně jsme ho zadrželi pro podezření z trestného činu krádež vloupáním, výtržnictví a poškozování cizí věci.“

Během dvou let se podle odborníků dostane zpět za mříže až polovina amnestovaných vězňů

Číst článek

Už mnohokrát trestaný recidivista se tak může za mříže vrátit až na dva roky. Podle policistů jen to jen modelový případ za ty, kdy prezidentský pardon na dlouho od mříží nepomohl.

Červíček: Policie má vše pevně v rukou

Od vyhlášení amnestie policie eviduje na 195 trestných činů spáchaných právě amnestovanými osobami. Přitom kolem 40 procent připadá na hlavní město. Za metropoli poslední statistika řadí až Ústecký kraj se 12 procenty.

„V České republice je zhruba 25% trestných činů spácháno na území hlavního města Prahy, myslím, že je to taková analogie. A to se týká všech velkých evropských aglomerací,“ zhodnotil situaci policejní prezident Martin Červíček s tím, že ji rozhodně nezpůsobilo zanedbání ze strany pražské policie. Ta má podle Červíčka naopak vše pevně v rukou.

Policejní prezident Martin Červíček mluví o stavu bezpečnosti v Plzeňském kraji a změnách v organizační struktuře policie | Foto: ČTK

„Máme zmapováno, kam se s jakou pravděpodobností vrací amnestované osoby. Jsme schopní pracovat s konkrétními osobami, které se v minulosti dopouštěli trestné činnosti, a myslím si, že jsme schopní na to reagovat. Zatím jsme ani nebyli schopni zkonstatovat, že by došlo k nějakému enormnímu nárůstu. Zatím to není trend, který by nás měl nějak znepokojovat."

Nicméně zvláštní bezpečnostní opatření nejen v Praze, ale v celé republice budou pokračovat, dokud si policie nebude jistá, že propuštění vězni už pro obyvatele nebudou představovat žádné riziko.

Tereza Jelínková, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme