Ministerstvo vyhovělo námitkám ekologů. Zrušilo elektrárně Chvaletice výjimku z emisních limitů

Ministerstvo životního prostředí znovu zrušilo elektrárně Chvaletice výjimku z limitů pro rtuť a emise oxidů dusíku. V pátek o tom informovala ekologická organizace Greenpeace. Řízení se nyní vrátí zpět na olomoucký krajský úřad. Nové limity začnou platit letos v říjnu, do té doby musí elektrárna výjimku získat, nebo upravit či omezit svůj provoz. Vyjádření ministerstva a společnosti Severní energetická, které elektrárna patří, ČTK zjišťuje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna ve Chvaleticích | Zdroj: Profimedia

Olomoucký krajský úřad loni v září opětovně schválil elektrárně výjimku z emisních limitů pro rtuť na šest let a pro emise oxidů dusíku na osm let. Proti rozhodnutí se ale odvolalo několik ekologických organizací nebo třeba obec Veltruby.

Ministerstvo životního prostředí zrušilo emisní výjimku pro elektrárnu Chvaletice

Číst článek

Ministerstvo životního prostředí podobné povolení zrušilo už v listopadu 2019, nyní námitkám vyhovělo opět.

„Důvodem pro zrušení výjimky je podle ministerstva zejména nedostatečně odůvodněná výše znečišťování, o kterou provozovatel elektrárny žádá, a také nedostatečné zdůvodnění, proč jsou podle provozovatele náklady na snížení emisí nepřiměřeně vyšší než přínosy pro životní prostředí a zdraví lidí,“ uvedli ekologové.

Podle nich resort také zjistil, že provozovatel nadsadil náklady na výjimku pro rtuť. „Ministerstvo provozovateli vytklo, že si v rámci výjimky nechává neodůvodněnou rezervu – jak z časového hlediska, tak co do výše emisního limitu,“ podotklo Greenpeace. V dalším řízení tak musí provozovatel elektrárny žádost přepracovat.

Čtyřnásobné překročení limitů

„Kdo chce moc, nemá nic. Pavel Tykač (majitel Severní energetické) a jeho lidé spoléhali na to, že úřady jejich zjevně nepodložené žádosti o téměř čtyřnásobné překročení limitů vyhoví. Tenhle vabank jim nevyšel – takže je teď velmi pravděpodobné, že za pouhých pět měsíců jejich elektrárna přestane splňovat podmínky zákona a budou muset její stávající provoz přerušit,“ sdělil Jan Rovenský z Greenpeace.

Chvaletice nemají platné povolení na vypouštění odpadních vod. Ministerstvo zrušilo rozhodnutí kraje

Číst článek

Elektrárna žádala o výjimku, aby mohla vypouštět více rtuti a oxidů dusíku, než činí limit, který začne v Evropě platit od srpna. Jak již dříve uvedla, k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun, podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom podle jejího vyjádření snížil jen nepatrně.

Na Krajský úřad v Olomouci věc převedlo ministerstvo kvůli námitce systémové podjatosti pardubického krajského úřadu, kterou podaly ekologické organizace včetně Greenpeace, místní spolky a některé okolní obce.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme