výjimka

|Jitka Hanžlová, dab |Ekonomika

E-shopy se nejspíš EET nevyhnou. Poslanci stále neschválili potřebnou novelu

Od března nejspíš budou muset obchodníci povinně elektronicky evidovat tržby a týkat se to nejspíš bude i e-shopů. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) přitom ještě koncem loňského roku říkal, že internetovým obchodům by se tato povinnost mohla vyhnout. Poslanci ale zatím neschválili novelu zákona, která by mohla online platby e-shopů z elektronické evidence tržeb vyjmout. Jako první na to upozornil server Podnikatel.cz.

| ČTK |Ekonomika

Výjimka z EET pro živnostníky s příjmem do 250 tisíc? Strašná metoda práce Babiše, zhodnotil návrh Sobotka

Hnutí ANO příští týden navrhne výjimku z elektronické evidence tržeb (EET). Nepodléhali by jí živnostníci, kteří mají paušální daň a roční příjmy do 250 tisíc korun, a také e-shopy. ANO pozměňovací návrh k zákonu o evidenci tržeb dnes představilo koaliční radě. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) návrh ministra financí Andreje Babiše (ANO) znepokojil a zkritizoval načasování návrhu týden před spuštěním EET. Změny chce Sobotka posoudit, protože by mohly zapříčinit nerovnost.

|Linda Nagyová, Ondřej Patrovský |Zprávy ze světa

Slovensko čelí nařčení, že předražilo zakázky ohledně předsednictví v Evropské unii

Slovenské ministerstvo zahraničí prý neoprávněně přidělilo některé zakázky na pořádání akcí kolem evropského předsednictví firmám napojeným na vládní SMER. Bývalá zaměstnankyně ministerstva Zuzana Hlávková tvrdí, že zakázky byly při zadání záměrně podhodnocené, aby se nemusela vypisovat výběrová řízení.

Česko se dohodlo s Evropskou komisí na výjimce při financování klíčových dopravních staveb

| ČRo, Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Česká republika dostane od Evropské komise výjimku, aby mohlo za evropské miliardy postavit klíčové silnice a železnice. Podle informací Českého rozhlasu se na tom premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD dohodl v Bruselu s předsedou komise Jeanem-Claudem Junckerem. Kvůli zastaralým pravidlům o posuzování vlivu staveb na životní prostředí Česku hrozilo, že ztratí miliardy korun.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Dánsko bude hlasovat o zrušení části výjimek vyjednaných s EU. Výsledek je nejistý

Dánové dnes budou v referendu rozhodovat, jestli se v rámci evropské integrace vzdají takzvaného opt-outu v oblasti vnitra a justice. Dánská vláda tvrdí, že zrušení výjimky je potřeba, aby země mohla dál zůstat v organizaci Europol. Populistická Lidová strana ale obrátila referendum proti Evropské unii. Využila při tom aktuální uprchlickou krizi, která zasáhla i Dánsko.

|Věra Pfeifferová, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Sněmovna schválila výjimky pro část nekvalifikovaných učitelů

Sedmnáct tisíc nekvalifikovaných učitelů ve školách zřejmě zůstane. Sněmovna schválila výjimku, podle které na školách mohou dál působit například nekvalifikovaní učitelé starší 55 let, ale minimálně s dvacetiletou praxí. Předloha upravuje také výuku cizích jazyků rodilými mluvčími. Novela o pedagogických pracovnících teď míří k posouzení do Senátu.

|Ivana Bernáthová, mka |Regiony

Liberečtí školáci si oddychli, díky výjimce může oblíbený lektor angličtiny učit dál

Bude muset učitel angličtiny Dustin odejít ze školy, protože nemá jako Američan české pedagogické vzdělání, anebo dostane výjimku a zůstane? O tom v posledních dnech hodně diskutovali žáci a učitelé na liberecké Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Husova. Radost z toho, že rodilí mluvčí nakonec výjimku od ministerstva školství dostanou, pak měli velikou.

|Martina Mašková, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Ústavní výbor EP v opakovaném hlasování odmítl 'Klausovu výjimku'

Česká výjimka z Listiny základních práv a svobod EU potřetí narazila v Evropském parlamentu. V opakovaném hlasování ji odmítl ústavní výbor. Prezident Klaus touto výjimkou v roce 2009 podmínil podpis Lisabonské smlouvy o reformě unijních institucí. V textu stojí, že v Česku nebude možné soudně vymáhat práva, která nejsou v českých zákonech. Je prý třeba se chránit před případnými nároky sudetských Němců na majetek.