Experty OECD na korupci rozčaroval přístup českých úřadů
Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj znepokojilo zrušení návštěvy expertů na boj s korupcí v Česku. Tuzemským úřadům zaslala dopis, ve kterém si stěžuje na to, že republika nedostála svým mezinárodním závazkům. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun tvrdí, že návštěvu expertů bylo nutné odložit proto, že někteří členové expertní skupiny na poslední chvíli odřekli svoji účast. Ministerstvo proto navrhlo odložit návštěvu na pozdější dobu. Kontrola měla být původně 10. až 14. října, nový termín ještě nebyl stanoven.
Naše úřady neumožnily expertům Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zjistit, jak je na tom Česko s korupcí. Nezajistily totiž, aby se mohli sejít s lidmi ze státní správy, s představiteli civilní společnosti, soukromého sektoru a policie. OECD si teď stěžuje, že to je vážné porušení závazků.
Misi za českou stranu organizovalo ministerstvo spravedlnosti. Jeho mluvčí Petr Dimun popírá, že by celou situaci zavinilo. Protikorupční kontrola OECD prý bude ještě letos.
"Ten termín se v současné době dojednává se sekretariátem OECD. Doufáme, že padne do 14 dní, nejpozději do tří neděl, tak, abychom byli schopni do konce roku toto zasedání zajistit. Už nechceme opakovat tu situaci, kdy ministerstvo spravedlnosti vynaloží svoje prostředky, zajistí jednání a ostatní instituce na poslední chvíli účast odřeknou," řekl Dimun Českému rozhlasu.
Naše úřady zrušení návštěvy zdůvodnily technickými problémy. Podle OECD to ale není moc přesvědčivé, protože ty jde vždycky vyřešit, pokud je k tomu politická vůle. Podle mluvčího našeho ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna je ale celá věc daleko prostší: "Tady se nejedná o žádnou politickou vůli či nevůli. Ten problém byl pouze technický. Zasedání bylo řešeno na úrovni referenta, do poslední chvíle se snažil zajistit účast všech institucí - nepodařilo se. Politiku bych do tohoto technického a časového problému vůbec netahal."
Dimun ale odmítl říct, o které insituce jde. Naznačil jen, že pokud by se situace opakovala, ministerstvo zveřejní jejich seznam. Podle šetření organizace Transparency International v Česku bují korupce nejvíc ze všech států Evropské unie. Hůř jsou na tom jenom Poláci.
Protikorupční úmluva OECD předpokládá, že signatářské státy přistupují na zkoumání expertními týmy, ve kterých je vždy zastoupena OECD a dva jiné státy. V současnosti kontrolovaní jsou tak v budoucnu kontrolory.