Česko se připojí k diplomatickému bojkotu olympiády. ‚Do Pekingu nepojede nikdo z vlády,‘ oznámil Fiala

Nikdo z vlády nepojede na zimní olympijské hry v Pekingu. Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek po jednání s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem na twitteru napsal, že se tak Česká republika připojuje k většině zemí Evropské unie a USA, kteří na olympiádu zástupce z řad diplomatů nepošlou. Zároveň popřál českým sportovcům hodně úspěchů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference vlády. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Na jednání s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem a místopředsedou Liborem Varhaníkem jsem potvrdil, že na olympiádu v Pekingu nepojedu já ani nikdo jiný z vlády. Česká republika se tak připojí k většině zemí Evropské unie a k USA, které zástupce na olympiádu nevyšlou,“ napsal na twitteru.

Na jednání s předsedou ČOV J. Kejvalem a místopř. L. Varhaníkem jsem potvrdil, že na olympiádu v Pekingu nepojedu já ani nikdo jiný z vlády.

ČR se tak připojí k většině zemí EU a k USA, kteří zástupce na olympiádu nevyšlou.

Našim sportovcům přeji hodně úspěchů.

12:27 – 28. 01. 2022

71 2562

Už dříve oznámil, že na olympijské hry nepoletí ani předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser. „Avizoval jsem, že za mým rozhodnutím neletět do Číny jsou výhrady k organizaci – zimní olympiádu pořádá Peking, kde nikdy nesněžilo a je to první město, které pořádá po čtrnácti letech zimní i letní hry,“ řekl před týdnem v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Strategie nulového covidu je pod tlakem. Omikron je pro Čínu problém, ale i šancí na snazší ‚tutlání potíží‘

Číst článek

Podporu olympijským hrám v Číně už loni vyjádřil velvyslanec České republiky Vladimír Tomšík, který tak podle svých slov udělal na žádost prezidenta Miloše Zemana.

„Prezident (Miloš Zeman) mi řekl, že pokud se nebude moci zúčastnit zimních olympijských her, tak mě prosí, abych z pozice velvyslance vynaložil všechny své síly na podporu zimních olympijských her,“ sdělil podle projektu Sinopsis Tomšík v rozhovoru, který se objevil v čínštině na webu Beijing Daily.

Výzvy k bojkotu nebo zdanění Mezinárodního olympijského výboru. V USA řeší olympiádu v Číně

Číst článek

Čínskému listu Global Times, který o podpoře českého velvyslance informoval na twitteru, Tomšík řekl, že Zeman je „bezpochyby přítel Číny“.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) pak na začátku ledna požádal velvyslance Tomšíka, aby se dalších podobných výroků zdržel. „Obratem jsem mu telefonoval a požádal jsem ho, aby se zdržel dalších výroků v tomto smyslu, a vyříkali jsme si to,“ sdělil.

Některé západní země už dříve uvedly, že oproti zvyklostem na olympiádu nevyšlou žádné vládní představitele. Ke Spojeným státům se přidaly Austrálie, Velká Británie, Kanada, Nizozemsko nebo Dánsko. Diplomatický bojkot zdůvodňují porušováním lidských práv v Číně, mimo jiné v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme