Výbuch v Hamru na Jezeře má první oběť. Zemřel popálený muž hospitalizovaný v Liberci

Po úterním neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Ve čtvrtek zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Uvedl to mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Aktualizováno Hamr na Jezeře Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch ve výrobním areálu v severočeském Hamru na Jezeře | Foto: Jiří Jelínek | Zdroj: Český rozhlas Liberec

„Zemřel na následky svých zranění,“ řekl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Při neštěstí v Hamru byli v úterý vážně zraněni dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Jednoho z nich záchranáři převezli v kritickém stavu na ARO liberecké nemocnice. „Jeho stav byl od počátku vážný, dnes zemřel,“ dodal Řičář.

Druhý těžce zraněný je zřejmě mimo ohrožení života v nemocnici na pražských Vinohradech. Další pracovník utrpěl středně těžké poranění a pět lidí bylo podle záchranářů zraněno lehce. Ošetření muselo po zásahu vyhledat také jedenáct 11 příslušníků integrovaného záchranného systému.

Vyšetřování výbuchu

Okolnosti úterního neštěstí prověřuje Státní úřad inspekce práce. Od středy funguje speciálně sestavený kontrolní tým. Kdyby zjistil závažná porušení bezpečnostních předpisů, hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše dvou milionů korun.

Ze zdravotníků se stali pacienti. Úterní výbuch na Českolipsku byl pro záchranáře výjimečný

Číst článek

Co výbuch při nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší způsobilo, zatím policie neví. Událost prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zatím nikoho neobvinila.

V areálu ve Staré Lužici v Hamru na Jezeře působí firma Purum od roku 2002 a dosavadní provoz označil jednatel Daniel Kraft za bezproblémový. Ani on neví, co se tam v úterý stalo.

Na kontrolu do provozovny zamíří v nejbližší době pravděpodobně také liberečtí pracovníci České inspekce životního prostředí, i když letos už tam na byli.

„Jezdíme na kontroly spolu s krajem, protože je to zařízení, které spadá pod integrovanou prevenci. Byli jsme tam v červnu tohoto roku a nebylo zjištěno žádné pochybení,“ řekl ředitel libereckého inspektorátu Martin Kmoch.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme