Prémie na středočeském hejtmanství: ‚VIP úředníci‘ dostali půlmilionovou odměnu poté, co dali výpověď

Středočeský krajský úřad vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO) dával zaměstnancům nestandardní odměny za mimořádně odvedenou práci. Nejméně dvěma úředníkům dokonce vyplatil jednorázově zhruba 500 tisíc korun. Nejenže jsou to v oblasti veřejné správy neobvyklé částky, prémii podle zjištění serveru Seznam Zprávy dostali poté, co dali sami na úřadu výpověď.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Přehled platů a odměn získal server Seznam Zprávy za pomoci informačního zákona. Na základě toho zjistil, jak vedení kraje platí blízké spolupracovníky hejtmanky Pokorné Jermanové. Úřad redakci však zaslal anonymizovaný seznam bez konkrétních jmen úředníků.

Někteří zaměstnanci krajského úřadu brali v posledních dvou letech měsíční mimořádné odměny od 60 do 85 tisíc. Celkově se tak jejich platy často vyšplhaly až do výše 150-200 tisíc.

‚VIP úředníci‘ Středočeského kraje mají platy jako ministři. Přijdou si až na 200 tisíc měsíčně

Číst článek

Prvním případem jednorázového vyplacení půlmilionové odměny je zaměstnanec ve výpisu označený číslem 6. Po celý rok 2018 získával k fixnímu platu navíc měsíční odměny ve výši 60-75 tisíc korun. Jeho roční příjem tak v souhrnu dosáhl téměř 1,8 milionu.

V dubnu 2019 ale na základě tabulky poskytnuté krajem úředník z funkce odešel, od té doby svítí v kolonce příjem číslovka 0. Zároveň však poslední vyplacená suma za duben loňského roku uvádí mimořádnou odměnu ve výši 510 tisíc. Jde přitom o prémii za splnění mimořádně náročného úkolu, nikoliv o odstupné.

Odpověď? Mlčení

Zaměstnanec s pořadovým číslem 7 dostal podobnou částku. Prvních šest měsíců roku 2018 měl pravidelné odměny od 20 do 70 tisíc. V červenci z úřadu odešel, ovšem nikoliv s prázdnou, ale s odměnou 498 480 korun.

Tabulka odměn poskytnutá krajem | Foto: Repro SeznamZprávy.cz

Byť je tabulka anonymizovaná, podle informací serveru opustila v loňském červenci funkci na krajském úřadě někdejší šéfka odboru dopravy Jarmila Jenčíková. Redakce ji proto se zjištěním konfrontovala, žena ale do telefonu jen několik sekund mlčela, posléze hovor ukončila a na další urgence už nereagovala.

Příběh dopisu záchranářky ukazuje papalášské manýry vedení Středočeského kraje, říká reportér České televize

Číst článek

Hejtmanka Pokorná Jermanová v reakci uvedla, že na udělování odměn nemá vliv - je to podle ní kompetence krajského úřadu, případně vedoucích odborů.

Krajský úřad ovšem také nechtěl vysvětlit, co přesně tito úředníci v posledním měsíci, kdy pro kraj pracovali, udělali tak výjimečného. V odpovědi jen obecně uvedl, že „vyplacené odměny v období roku 2018 a 2019 byly přiděleny všem zaměstnancům za úspěšné splnění specifikovaných úkolů“.

Přijde kontrola?

Podle specialistky na pracovní právo z Odborového svazu státních orgánů Šárky Homfray je jedním z možných vysvětlení, že ve skutečnosti nešlo o prémie za práci, ale za hladký odchod z funkce. „Děje se to bohužel dost často,“ řekla.

Milionové zakázky v hledáčku policie: kriminalisté prověřují hospodaření středočeské správy silnic

Číst článek

Úředník v tomto případě dostane na výběr. Může podepsat dohodu, odejít a dostane na cestu peníze. V takovémto případě odchodu ze zaměstnání neexistuje žádné oficiální odstupné, a tak se vyplacené peníze mohou maskovat jako odměna.

Kdyby takový postup zjistila kontrola z ministerstva vnitra, hrozilo by, že bude muset krajský úřad peníze vrátit zpět do státního rozpočtu a následně tuto škodu vymáhat po tom, kdo o transakci rozhodl.

Podle Homfray je špatně i to, že středočeský úřad nedokáže vyplacené prémie vysvětlit. „Samozřejmě každá odměna musí být zdůvodněná pracovním výsledkem. Není možné jen neurčitě napsat, že byla přiznaná za splnění úkolů,“ doplnila.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme