HN: Povodňová pomoc omezí investice státu na silnice a bydlení
Voda vezme miliardy korun na silnice a bydlení, zjistily Hospodářské noviny. Podle Práva opozice nebude v Poslanecké sněmovně blokovat povodňový plán. Mladá fronta Dnes informuje, že povodeň pustoší lednicko-valtický areál. Jak informují Lidové noviny, politické strany posílají peníze, které byly původně určeny na volební spoty, obětem záplav.
Velká jarní povodeň přišla podle Hospodářských novin ve špatný čas, pokud jde o snahu státu zaplatit alespoň část stamiliónových škod. Záplavy udeřily, když se vláda draze snaží vylepšit chabou finanční kondici zdravotnictví a plnit předvolební sociální sliby. Také proto dnes ministr financí Sobotka navrhne aby miliardy čerpal kabinet na úkor rozvoje polostátní firmy ČEZ a budoucích investic do bydlení a obnovy silnic a železnice.
Dvě miliardy korun na hrazení povodňových škod přinesou dividendy ČEZ, tři miliardy dodá výnos z privatizace Vítkovice Steel. To je základ plánu, který projedná vláda, vysvětlují Hospodářské noviny. Původně měly privatizační výdělky skončit ve fondech, ze kterých se platí opravy a rozvoj dopravní sítě.
ODS se podle Práva chystá tentokrát ve Sněmovně vládu podržet. List připomíná, že při posledních povodních před čtyřmi lety nakonec takzvané povodňové balíčky premiéra Špidly neprošly kvůli ODS a KSČM. A to i přesto, že ještě v srpnu tehdejší šéf ODS Václav Klaus sliboval kabinetu v tom směru podporu.
Balíčky tehdy měly přinést na nápravu povodňových škod 20 miliard korun a počítaly mimo jiné se zvýšením spotřebních daní a s takzvanou milionářskou daní. Pokud dnes vláda bleskově rozhodne a obratem návrh předloží Sněmovně, mohl by rozpočtový výbor dolní komory o tom začít jednat ještě dnes, dodává Právo.
V parku lednického zámku, který je součástí kulturního dědictví UNESCO, smetla velká voda z Dyje kus historie, zaznamenala Mladá fronta Dnes. Asi deset vzácných jilmů a dubů, které zasadili dávní lichtenštejnští zahradníci, se vyvrátilo. A nejméně desítky dalších stromů mají své dny sečteny.
Přímo až k zámku se sice voda nedostala a vchod do takzvaného anglického parku, který každý rok obdivují desetitisíce turistů, hlídají policisté a odhánějí zvědavce s fotoaparáty a kamerami, kteří si chtějí zkázu zvěčnit. Známý minaret se teď tyčí nad hladinou obrovského jezera jako maják. Molo, ze kterého se odpichovaly výletní loďky je teď asi tři metry pod hladinou Dyje.
Lidové noviny si všímají toho, jak se politické strany hromadně vzdávají volebních spotů v České televizi. Peníze, které ušetří za natočení spotů - mnohdy se jedná i o statisíce korun - posílají na pomoc obětem povodní. Po lidovcích oznámili toto rozhodnutí i komunisté a podobný postup zvažují i sociální demokraté. Podle reklamních expertů je to ale čiré pokrytectví.
"Nedivím se, že ruší právě televizní spory," soudí Jiří Mikeš z Vysoké školy ekonomické: "Nikdo se na ně nedívá a mají nulový dopad." Strany mohou podle něj u voličů mnohem více vydělat, budou-li svůj krok náležitě medializovat - a o to se právě snaží. Prezident Asociace českých reklamních agentur Pavel Brabec má podobný názor: Tím, že se strany vzdají spotů, se jim v podstatě uleví. Spoty nedokáží natočit, bývá to šeď a zoufalá nuda.
Čtyři dny pil kalnou břečku a jedl žáby muž, který uvízl uprostřed záplavového jezera na Břeclavsku. O příběhu třicetiletého Zdeňka Bučka, kterého zastihla povodeň, když si krátil cestu domů lesem, píše Právo. Půl hodiny před tím, než se stal trosečníkem sice potkal myslivce, který ho před vodou varoval, jeho rady ale ke své smůle nedbal. Neměl mobil, a tak si nemohl přivolat pomoc. Naštěstí měl sirky a tak si mohl rozdělat oheň. Mávající postavu na ostrově nakonec spatřili lesníci. Nebyl sice v nijak zuboženém stavu, pro jistotu je ale v péči lékařů.