Hnutí Úsvit zvažuje účast ve volbách, chtělo by přesáhnout 1,5 procenta

Hnutí Úsvit - Národní koalice zřejmě nakonec bude kandidovat v podzimních parlamentních volbách. Radiožurnálu to potvrdil první místopředseda hnutí Jan Zilvar.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Úsvit - Národní koalice bude mít na kampaň podle poslance Jiřího Štětiny, který má na starosti stranické finance, šest milionů korun a další si půjčí.

Účast ve volbách ale podle něj závisí ještě na tom, zda Úsvit bude mít dost lidí na sestavení kandidátek. „Jestli budeme schopni dát dohromady kandidátky ve všech krajích, kde bude záruka, že budeme mít alespoň 1,5 procenta hlasů, abychom dostali státní příspěvek,“ vysvětlil pro Radiožurnál Štětina.

Median: ANO první, komunisté druzí. Koalice lidovců a STAN by získala téměř 10 procent

Číst článek

Kvůli rozhodnutí o kandidatuře z čela Úsvitu - Národní koalice odstoupil předseda Miroslav Lidinský.

Hnutí Úsvit založil v květnu 2013 Tomio Okamura. Tehdy při podzimních volbách získalo čtrnáct poslaneckých mandátů. Po dvou letech vedly vnitřní spory k tomu, že Okamura Úsvit opustil a založil hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Více stran a hnutí

Nových malých stran a hnutí je před letošními sněmovními volbami zase o něco více, píše deník Právo. A přestože se neprobojují do sněmovny, mohou dosáhnout na finanční podporu od státu.

Pokud subjekt získá ve volbách přes 1,5 procenta, dostane za každý hlas 100 korun. Piráti tak před čtyřmi lety vydělali se ziskem 2,66 procenta přes 13 milionů korun. Zelení si například přišli na téměř 16 milionů, když od voličů obdrželi 3,2 procenta.

Pokud strana dosáhne ve sněmovních volbách tří procent, bude od státu dostávat šest milionů korun ročně.  Za každých započatých 0,1 procenta pak ročně obdrží dalších 200 tisíc korun. Při dosažení pěti procent se pak příspěvek už nezvyšuje.

Marie Bastlová, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme