Soud zamítl žalobu ruského studenta Ševcova. Po Česku chtěl odškodnění 1,4 milionu korun

Ruský student a anarchista Igor Ševcov neuspěl s žalobou, aby ho Česko odškodnilo za trestní stíhání. Jako náhradu škody žádal celkem 1,4 milionu korun, ale Obvodní soud pro Prahu 2 v pondělí jeho žalobu kvůli promlčení nároku zamítl. Napsal to v úterý server Aktuálně.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský student Igor Ševcov | Foto: František Vlček / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Soud má za to, že došlo k promlčení nároku s tím, že žaloba byla podána opožděně,“ uvedla podle serveru Aktuálně.cz soudkyně Zdeňka Burdová.

Rozsudek opřela o zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. Zmíněná legislativa určuje, že v obdobných případech se dotyčný musí přihlásit o kompenzaci nejpozději půl roku poté, co mu nárok vznikne. V tomto případě se jím stalo pravomocné zproštění.

Namísto vyhoštění tříletý zákaz demonstrací, odvolací soud zmírnil trest pro Ševcova

Číst článek

Ruský student a anarchista Igor Ševcov dříve čelil obžalobě ze žhářského útoku na dům tehdejšího ministra zahraničí Martina Stropnického z ANO, stíhán byl také za pomoc při posprejování vězeňské zdi. Nakonec byl veškerých obvinění zproštěn, ale až poté, co se ho zastal Nejvyšší soud.

Pravomocného očištění se Ševcov dočkal 25. května 2016. Žalobu na kompenzaci újmy, jíž si prožil kvůli stíhání, pobytu ve vazbě a celkové zátěži způsobené kauzou, podal ale až počátkem listopadu 2017.

Proč Ševcov podal žalobu více než rok poté, není jasné, píše server. Anarchista v pondělí k soudu nedorazil, jeho právního zástupce Pavla Kožouška se Aktuálně.cz zastihnout nepodařilo.

Ševcov po svém zatčení v roce 2015 strávil tři měsíce ve vazební cele. Ministerstvo spravedlnosti se mu po zproštění obvinění omluvilo za nezákonný postup a přiznalo mu 360 000 korun. Z této částky bylo 92 tisíc za vazbu, 103 tisíc za náklady na obhajobu a zbytek za to, že byl Ševcov stíhán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme