Inspekce šetří těžbu dřeva v první zóně NP České Švýcarsko

Těžbu dřeva v prvních zónách Národního parku České Švýcarsko šetří Inspekce životního prostředí. Podnět podal aktivista, podle kterého dochází k nelegálnímu kácení stovek stromů, navíc pomocí těžké techniky. Podle správy národního parku je postup zcela v souladu se zákonem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kácení v první zóně Národního parku České Švýcarsko

Kácení v první zóně Národního parku České Švýcarsko | Foto: Jan Rovenský

Smrkové a modřínové klády nařezané a naložené k odvozu v první zóně národního parku objevil o víkendu aktivista Jan Rovenský a důsledky kácení vyfotografoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Inspekce šetří těžbu dřeva v první zóně NP České Švýcarsko. Podrobnosti zjišťoval reportér Lubomír Smatana

Pořízené fotografie zachycují nařezané stromy naložené k odvozu hned za cedulí s nápisem Zákaz vstupu 1. zóna národního parku.

Aktivista tvrdí, že stromy nebyly napadené žádným hmyzem a jediný důvod odvozu vidí v prodeji dřeva. Kritizuje také nasazení těžké techniky v první zóně.

„Tam nemají těžké stroje co dělat. Pikantní je, že teď tam jsou a turisti tam nemůžou,“ říká Rovenský, který okamžitě podal podnět k inspekci.

Mluvčí inspekce Jana Moravcová Radiožurnálu potvrdila, že se inspektoři hned v pondělí vydali na místo kácení. „Výsledky budeme znát tak do dvou týdnů,“ dodala.

Národní park obvinění z nezákonného postupu odmítá

Vedení národního parku tvrdí, že kácení odpovídá schválenému plánu péče. Jedná se prý o jednorázovou těžbu, která v konečném důsledku povede k vytvoření plnohodnotné bezzásahové zóny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Na území národního parku lidé lesy přetvářeli, takže nejsou původní a divoké, ale jsou velmi ovlivněné činností člověka, a z toho důvodu my je musíme převést na přirozené složení, které už se obejde bez lidských zásahů,“ uvedl ve vysílání Radiožurnálu ředitel Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Odmítl zároveň tvrzení, že motivem těžby byl prodej dřeva. „Jsou to peníze, které jdou automaticky do státního rozpočtu, správa národního parku z nich nemá ani korunu,“ podotkl ředitel.

Správa parku nicméně připouští, že kdyby stromy zůstaly v lese, musel park platit jejich odkornění, a proto je prodej dřeva ekonomicky výhodnější. Nasazení těžkých strojů hájí Benda tím, že je v mnoha případech ohleduplnější k přírodě než stahování dřeva koňmi.

Harvestor sváží dřevo v první zóně Národního parku České Švýcarsko (autor Jan Rovenský)

Ľubomír Smatana, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme