Institut ‚osoby blízké‘ by se v dohledné době nemusel rušit
Senát by dnes mohl vrátit poslancům novelu zákona, která ruší institut takzvané osoby blízké. Podle sněmovní verze by za automobil ručil vlastník. Pokud by jiný řidič v jeho voze udělal přestupek, byl by to právě vlastník, kdo by musel zaplatit až desetitisícovou pokutu.
Úprava by se vztahovala na přestupky zachycené automatickým radarem a na nedovolené zastavení. Senát ale upozornil na to, že není možné člověka potrestat za věc, které se nedopustil. I když by se i senátoři rádi institutu osoby blízké zbavili, sněmovní verzí novely to podle Karla Korytáře z ČSSD není možné.
„Pokud chceme odstranit problém zneužívání ‚osoby blízké‘,je potřeba se v každém případě podívat jednak na systém automatického snímání kamerami nebo fotografování, možná doplněním, aby tam byl živý policista aspoň v místech, kde se tyto přestupky nejvíce páchají. A v dalším případě se podívat znovu na ústavu a na trestní právo, co se v té věci dá dělat, abychom obstáli třeba při stížnosti na Ústavní soud,“ navrhuje postup Korytář.
„Toto k ničemu nevede. Má to pouze uspokojit někoho, kdo si myslí, že to něco vyřeší. Nejvíc to štve ty, co se nevymluvili na osobu blízkou, tak ti pak ve výzkumech budou říkat: ‚Jen ať jim dají!‘ Ve chvíli, kdy se oni dostanou do té situace - a takové případy jsou - tak se najednou vymluví na ‚osobu blízkou‘, “ vyjadřuje své rozhořčení nad nedokonalou formulací v silničním zákoně senátor za ODS Jaroslav Kubera.