Jednorázový výprask vařečkou není týrání dítěte, rozhodl soud. Případ ale nekončí

Jako nevinná odešla od soudu žena, která potrestala v dubnu 2011 svého osmiletého syna vařečkou natolik, že mu zůstaly na hýždích několik týdnů velké modřiny. Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodl, že podlitiny neomezily běžný způsob života dítěte a nešlo tedy o týrání. Rozsudek ale není pravomocný. Státní zástupkyně s verdiktem nesouhlasí a proti rozsudku se odvolala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudy (ilustrační foto)

Soudy (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V průběhu procesu se matky zastávaly dětská lékařka i třídní učitelka s tím, že je chlapec hyperaktivní. Také Nejvyšší soud už dříve řekl, že se 38letá žena z Prahy o syna starala dobře a pouze dvakrát selhala.

Pro soudkyni byla zřejmě rozhodující výpověď soudního znalce v oboru lékařství, který uvedl, že dítě nikdy neviděl. Vycházel prý pouze z fotografií špatné kvality a nemohl tak posoudit, že se jednalo opravdu o týrání.

Žena uznala, že se vůči svému synovi zachovala nepřiměřeně, odmítla ale, že by ho týrala. Přiznala, že byla s výchovou v koncích, protože chlapec byl nezvladatelný a jí ujely nervy. Proto ho potrestala a následně s ním šla k psycholožce – ta ale případ nahlásila policii. „Jediné, čeho jsem se dočkala, je odsouzení,“ povzdychla si matka.

Soud nato nařídil odebrání nejen syna, ale i pětileté dcery. Děti pak zůstaly v Klokánku půl roku. „Skoro měsíc jsme je nemohli ani navštěvovat, bylo to drsný,“ říká otec.

Od soudu původně odešla s roční podmínkou s tříletou zkušební dobou, verdikt ovšem před časem zrušil Nejvyšší soud a vrátil případ obvodnímu soudu k novému projednání.

Soudkyně se dnes ztotožnila s názorem, že jednorázový výprask vařečkou nelze považovat za týrání dítěte. Státní zástupkyně v závěrečné řeči řekla, že když sedmileté dítě nemůže po výprasku sedět a musí na židli klečet, jedná se jednoznačně o ublížení na zdraví. Případ teď znovu projedná Městský soud v Praze.

Odborníci: Týrání vyžaduje pravidelnost

Někteří lidé fyzické tresty obhajují slovy, že je lepší jedna facka ve správný čas než dlouhé vysvětlování. Podle odborníků se ale dá násilí ve výchově vyhnout.

Rodiče prý jen musí být důslední ve svých požadavcích a dítěti neustupovat. Pokud rodiče dlouhodobě nezvládají chování svých dětí, doporučují odborníci návštěvu specializovaných poraden.

I rodiče jsou ovšem jen lidé, kteří občas neudrží nervy na uzdě, upozorňuje dětská psycholožka Václava Masáková.

„Týrání je fenomén, který by měl být posuzován z pohledu trvalosti nebo pravidelnosti, protože jestliže někdy se rodič rozčílí a dítě potrestá, určitě by to nemělo být považováno za týrání, i když netvrdím, že je to dobře,“ dodává.

Ľubomír Smatana, Jakub Šídlo, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme