John odchází z vlády. Na obzoru je další vládní krize

Vicepremiér a předseda Věcí veřejných Radek John odchází z vlády. Nedokázal se s premiérem a předsedou ODS Petrem Nečasem shodnout na podobě týmu svých spolupracovníků ve funkci vicepremiéra pro boj s korupcí. Premiéra proto požádá, aby předal jeho rezignaci prezidentovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedení Věcí veřejných: Karolína Peake, Kateřina Klasnová, Radek John | Zdroj: ČTK

O situaci od rána jednal poslanecký klub Věcí veřejných. Podle něj John necítí hmatatelnou podporu protikorupčního boje. Radek John po jednání uvedl, že strana trvá na personální rekonstrukci vlády a žádá urychlené jednání koaličních lídrů ve formátu K9.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rezignaci Radka Johna mluvil na Radiožurnálu komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

„Jak jsem již od začátku upozorňoval, zcela odmítám, aby mi pan premiér zasahoval do personálního výběru mých spolupracovníků nebo mi je opakovaně zpochybňoval, jak se to v uplynulých dnech dělo vůči pánům Michálkovi a Morozovi. Nejde mi však jen o konkrétní jména. Není mi umožněno sestavit tým, na který se mohu plně spolehnout. Nemám ani jistotu, že by se i posléze neobjevovaly další obstrukce a komplikace vůči mému týmu spolupracovníků,“ uvedl John.

Premiér Nečas po skončení schůze poslanecké sněmovny řekl, že o Johnově rezignaci nevěděl a že mu ji John zatím ani nedal. „My jsme se zatím nepotkali, takže mi ji těžko mohl dát,“ řekl Nečas.

Předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík věří, že Johnův odchod z kabinetu nepovede k další koaliční krizi. „Je to věc mezi ním a premiérem. Já jen věřím, že odchod Radka Johna nezpůsobí další roztržku v koalici. Česko potřebuje stabilitu, lidi to už štve, od nás politiků chtějí hlavně klid,“ prohlásil Gazdík.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka Radiožurnálu řekl, že další roztržka mezi koaličními partnery se dala očekávat.

„My jsme upozorňovali na to, že kompromis, kterým premiér vyřešil poslední vládní krizi, nic neznamená, že to není skutečné řešení. Dá se očekávat, že koalice bude procházet dalšími konflikty, problémem je, že na to doplácí společnost,“ upozornil Sobotka.

Také předseda KSČM Vojtěch Filip nevěří, že by koaliční lídři dokázali najít nějaký dlouhodobý kompromis.

Nejspíš jde o Moroze

Komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka Johnova rezignace nepřekvapila.

„John rezignací premiérovi hrozil poté, co Nečas udělal takovou malou fintičku a nejprve nechal věci běžet tím způsobem, že John nejprve opustil ministerstvo vnitra s tím, že pro něj bude zřízen zvláštní výbor, který bude koordinovat boj proti korupci. Ale až poté dal pan premiér najevo, že v tomto zvláštním výboru nemohou být zaměstnáni všichni lidé, které si John vybere,“ říká Nováček.

Konkrétně šlo o Johnova bývalého náměstka na vnitru Michala Moroze, kterého na ministerstvo přijal již předchozí ministr vnitra.

„Ta věc byla zvláštní, protože obvykle si šéf vybírá své podřízené, se kterými bude pracovat. Na druhé straně měl pan premiér jistě nějaké vážné důvody. Jedním z nich mohlo být to, že pan Moroz dosud nemá tu nejpřísnější bezpečnostní prověrku,“ pokračuje Nováček.

„Myslím si, že to Věci veřejné velice dobře ‚prodají svým příznivcům a může to být jeden z kroků, které mají naplánovány, aby se oddělili od koaličních stran a z pěti procent, které jim nyní přisuzují různé průzkumy, se zase dostaly nahoru," dodává Petr Nováček.

Igor Maňour, Renáta Prátová, Ondřej Černý, Věra Pfeifferová, Jan Piroch, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme