Julínek se dohodl s řediteli na změnách v přesčasech zdravotníků

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) by v Senátu chtěl prosadit změny v přesčasech zdravotníků. Do novely zákoníku práce, o které bude horní komora jednat, chce resort prosadit navýšení jejich základní pracovní doby o 8 hodin týdně. Tím by se podle Julínka mělo vyřešit dosavadní překračování limitů zákoníku práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Norma nyní lékařům povoluje jen 400 hodin přesčasů ročně. Reálně se jich ale ve zdravotnictví odpracuje až dvakrát tolik. Lékaři a další zdravotnický personál pak na tuto práci dostávají zvláštní smlouvy, což je v rozporu se zákonem. Podle Tomáše Julínka by ale nebylo 8 hodin navíc povinných, šlo by o dobrovolnou dohodu se zaměstnavatelem.

"Nad rámec 40 hodin se může domlouvat na osmihodinovém legálním záběru týdně, ale samozřejmě podle své dobrovolnosti a podle toho, co za to. A dalších osm hodin pak bude přesčasová práce. Tak by se mohla velká část zdravotnických zařízení dostat do legálního prostoru, mohli by lépe provádět reorganizace, a mohli by tím pádem neobcházet nebo neporušovat zákon," vysvětlil Julínek.

Ministr se dnes na změnách dohodl i s řediteli nemocnic a záchranných služeb.

Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme