Každé druhé české manželství se rozpadne

Každé druhé manželství v České republice končí rozvodem. Ukazují to nejnovější čísla Českého statistického úřadu. Ten, kdo se v Česku vdá nebo ožení, má skoro padesátiprocentní šanci, že jeho svazek skončí rozlukou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Miroslav Panuška

A právě rozvody se nejčastěji zabývá nově zřízený Metropolitní soud Arcidiecéze pražské. Jak říká soudní vikář Ignác Antonín Hrdina, v jedné a té samé kauze ale může světský a církevní soud rozhodnout jinak.

"Typický případ je, že manželství je rozvedené státním soudem, takže pro občanskou společnost jsou tito lidé rozvedení. Pokud se jim posléze podaří prokázat neplatnost manželství u církevního soudu, tak i před církevní fórem jsou opět způsobilí k uzavření nového manželství," míní Hrdina.

Z právního hlediska k rozvodu dochází, když jeden z manželů podá příslušnému soudu návrh na rozvod manželství a druhý manžel neblokuje jednání. Po vypořádání vztahu k nezletilým dětem může soud manželství rozvést.

Zákon počítá také s takzvanou záruční dobou manželství, přestože se podle první možnosti můžeme rozvést i před uplynutím doby jednoho roku. Třetí možností je takzvaný ztížený rozvod, který nastává v případě, kdy jeden z manželů by byl rozvodem zvlášť hrubým způsobem poškozen.

Děje se tak v případě těžkého zdravotního postižení jednoho z manželů, kdy nelze spravedlivě žádat rozvedení manželství, aby tím nebyl poškozen druhý z manželů. Soud dokonce může zamítnout návrh na rozvod manželství.

Statistiky rovněž uvádějí, že ročně se rozvede v Česku okolo třiceti tisíc manželství. Zhruba dvacet procent mužů a žen se rozvádí opakovaně a necelé dvě třetiny manželství, která se rozvádějí, mají nezletilé děti.

Přečtěte si také:
Neshoda na rozvodových pravidlech dělí Evropu
Více než polovina manželství se rozpadá
V Česku přibývá osamělých matek
Rozvod manželství, možnosti, formy, podmínky
Tři možnosti rozvodu manželství

Naděžda Hávová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme