Každé druhé české manželství se rozpadne

Každé druhé manželství v České republice končí rozvodem. Ukazují to nejnovější čísla Českého statistického úřadu. Ten, kdo se v Česku vdá nebo ožení, má skoro padesátiprocentní šanci, že jeho svazek skončí rozlukou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Miroslav Panuška

A právě rozvody se nejčastěji zabývá nově zřízený Metropolitní soud Arcidiecéze pražské. Jak říká soudní vikář Ignác Antonín Hrdina, v jedné a té samé kauze ale může světský a církevní soud rozhodnout jinak.

"Typický případ je, že manželství je rozvedené státním soudem, takže pro občanskou společnost jsou tito lidé rozvedení. Pokud se jim posléze podaří prokázat neplatnost manželství u církevního soudu, tak i před církevní fórem jsou opět způsobilí k uzavření nového manželství," míní Hrdina.

Z právního hlediska k rozvodu dochází, když jeden z manželů podá příslušnému soudu návrh na rozvod manželství a druhý manžel neblokuje jednání. Po vypořádání vztahu k nezletilým dětem může soud manželství rozvést.

Zákon počítá také s takzvanou záruční dobou manželství, přestože se podle první možnosti můžeme rozvést i před uplynutím doby jednoho roku. Třetí možností je takzvaný ztížený rozvod, který nastává v případě, kdy jeden z manželů by byl rozvodem zvlášť hrubým způsobem poškozen.

Děje se tak v případě těžkého zdravotního postižení jednoho z manželů, kdy nelze spravedlivě žádat rozvedení manželství, aby tím nebyl poškozen druhý z manželů. Soud dokonce může zamítnout návrh na rozvod manželství.

Statistiky rovněž uvádějí, že ročně se rozvede v Česku okolo třiceti tisíc manželství. Zhruba dvacet procent mužů a žen se rozvádí opakovaně a necelé dvě třetiny manželství, která se rozvádějí, mají nezletilé děti.

Přečtěte si také:
Neshoda na rozvodových pravidlech dělí Evropu
Více než polovina manželství se rozpadá
V Česku přibývá osamělých matek
Rozvod manželství, možnosti, formy, podmínky
Tři možnosti rozvodu manželství

Naděžda Hávová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme