7,5 roku vězení a pokuta 1,2 milionu. Soud shledal Koltoka vinným z vyvedení peněz ze záložny MSD

Za úvěrový podvod vůči Metropolitnímu spořitelnímu družstvu si má podnikatel Petr Koltok odpykat 7,5 roku vězení a zaplatit peněžitý trest 1,2 milionu korun. V pátek o tom nepravomocně rozhodl pražský městský soud, který muži uložil i desetiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem. Záložna, jež měla zhruba 14 000 členů, zkrachovala. Škoda způsobená pachateli trestné činnosti podle obžaloby přesáhla 1,2 miliardy korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za úvěrový podvod vůči Metropolitnímu spořitelnímu družstvu si má podnikatel Petr Koltok odpykat 7,5 roku vězení a zaplatit peněžitý trest 1,2 milionu korun (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Petra Koltoka soud označil za jednu z hlavních postav celé organizované skupiny. Třiapadesátiletý muž zajišťoval podle rozsudku do dubna 2013 uzavírání fingovaných úvěrových smluv v Metropolitním spořitelním družstvu (MSD).

Kauza kolem spořitelního družstva má desítky obviněných. Kriminalisté řeší na 134 případů

Číst článek

Úvěry v družstvu získávaly tzv. ready-made společnosti bez historie a kapitálu, které zastupovali nastrčení lidé. Koltok údajně věděl, že tito tzv. bílí koně nikdy neměli v úmyslu vyvíjet podnikatelskou nebo jinou činnost, jež by mohla zajistit splacení úvěrů u MSD.

„Bylo prokázáno, že ovládal účty nastrčených osob. (...) Byly u něj nalezeny propočty, kolik komu z trestné činnosti připadne,“ uvedla předsedkyně senátu pražského městského soudu Kateřina Radkovská. „Nepochybujeme o tom, že pan Koltok získal trestnou činností zásadní majetkový prospěch,“ podotkla.

Pro bílé koně Koltok podle verdiktu zpracovával i potřebnou dokumentaci, zejména fingované podnikatelské plány a další listiny potřebné k podání žádosti o úvěr. Úvěrový proces v záložně byl pak pouze formální, družstvo při něm nehodnotilo bonitu žadatelů ani nekontrolovalo předložené listiny.

Koupě pozemků

Koltok podle soudu následně zajistil i přeposílání peněz z MSD tak, aby bylo znemožněno jejich dohledání, a dopustil se tak i legalizace výnosů z trestné činnosti.

Soud poslal do vězení tři manažery vytunelovaného Metropolitního družstva. Rozsudek je nepravomocný

Číst článek

„Finanční prostředky se ocitly zcela mimo kontrolu MSD, ale i samotných úvěrových dlužníků. V řádu dní byly převáděny na další osoby nejprve v České republice, následně v zahraničí,“ popsala soudkyně.

Většina peněz skončila na účtech v Hongkongu. Část se pak vrátila zpátky do Česka, kde je pachatelé podle soudu používali k hrazení úroků z poskytnutých úvěrů v MSD, dále ke koupi pozemků, které sloužily jako zástavy nových úvěrů, a také k vyplácení odměn bílým koňům.

Koltokův obhájce tvrdil, že podnikatel je nepříčetný, a tedy nemůže mít trestní odpovědnost. „S tímto závěrem se senát zdejšího soudu v žádném případě neztotožnil,“ zdůraznila Radkovská. Připomněla, že podle revizního posudku zpracovaného bohnickou léčebnou muž své potíže simuluje.

„Znalci u něj shledali jen poruchu přizpůsobení, která se rozvinula zřejmě v důsledku stresu z probíhajícího trestního řízení. Což byl také důvod, proč byl pan obžalovaný vyloučen k samostatném řízení,“ uvedla.

‚Kladl orientované otázky‘

Koltok v pátek k vyhlášení rozsudku nepřišel, podle soudkyně se ale předtím hlavního líčení účastnil a „dokázal klást velmi pregnantně a orientovaně dotazy znalcům z oboru ekonomiky“.

Škoda za více než miliardu. Policie navrhla obžalovat muže za praní peněz vylákaných z kampeličky

Číst článek

Pražský městský soud v kauze MSD už v listopadu 2019 nepravomocně uznal vinnými dalších 19 lidí včetně manažerů záložny Petra Jánského, Daniela Turečka a Jana Zavřela, které poslal na pět, šest a pět let do vězení a uložil jim také pětileté zákazy činnosti. Podle verdiktu však muži nespáchali zpronevěru, jak tvrdí obžaloba, ale porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Trojice vinu odmítá. Takzvané bílé koně soud potrestal většinou pěti nebo šesti lety vězení a pětiletým zákazem činnosti ve statutárních orgánech obchodních společností.

Na podezřelé toky peněz v MSD upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo všechny peníze. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud poslal záložnu do konkurzu. Požadavek MSD na náhradu škody v pátek trestní soud nevyřešil, družstvo odkázal do civilního řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme