Komunální volby skončily. Do Senátu se bude volit i za týden

Přesně ve dvě hodiny odpoledne se uzavřely volební místnosti. Nyní začnou komise sčítat hlasy. Český statistický úřad bude postupně zveřejňovat průběžné výsledky. Konečné by mohly být známy kolem půlnoci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pátek 15. října 2010 se úderem 14. hodiny otevřely pro veřejnost volební místnosti.

V pátek 15. října 2010 se úderem 14. hodiny otevřely pro veřejnost volební místnosti. | Foto: Tomáš Adamec

Volby do obecních zastupitelstev skončily definitivně, do Senátu se bude volit ještě ve druhém kole příští týden. Volby obecně poznamenala nízká účast. Politologové ji ale očekávali. Volit podle nich chodí hlavně starší lidé, mladším komunální politika nic neříká.

Účast byla zatím tradičně vyšší v menších vesnicích, než ve velkých městech. Volební komise odhadují, že přišlo kolem dvaceti až třiceti procent. Výjimkou nebyla ani volební místnost v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad.

„Volební účast je zatím dvacet osm procent, myslím, že se to už asi moc nezvýší. Byli jsme také v jednom domě s pečovatelskou službou a potom za jednou starou paní, která není schopná přijít sama. Nejstarší naší voličce bylo devadesát šest let a volí pravidelně,“ řekl v poledne člen volební komise Šimon Hlinovský.

VOLBY SLEDUJEME ONLINE.

Průběh voleb nepoznamenaly žádné vážnější problémy. Nicméně v Chodově na Sokolovsku se někdo údajně snažil podplatit občany, aby volili předem určenou stranu. Stalo se tak v lokalitě Železný dvůr, kterou obývají převážně sociálně slabí. Případem se zabývá i policie.

Podezření na kupování hlasů se objevilo také v Kadani, Jirkově, Roudnici nad Labem a Krupce u Teplic. Lidé měli dostat za hlas té které straně pět set korun. I tam už situaci šetří policie.

V několika obcích ale včera a dnes obyvatelé nevolili vůbec, protože se tam nepodařilo sestavit obecní kandidátku.

Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme