Kontrolami na letišti neprošli další dva Češi

Imigrační úředníci na letišti v Praze - Ruzyni nepustili do Spojeného království další dva Čechy. Šlo o mladíka, který chtěl odjet studovat na několik měsíců angličtinu, a o dívku, která na ostrovech v minulosti pracovala jako au pair a do Británie měla odcestovat se svým anglickým snoubencem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odmítnuté žadatelky se ujali zástupci Českého helsinského výboru, kteří pohovory na letišti sledovali. Mladá žena chtěla do Spojeného království odletět se svým přítelem, protože mají naplánovanou svatbu. Imigrační úředníci jí ale neuvěřili.

Zástupci Českého helsinského výboru situaci nyní znovu vyhodnotí a podle vlastního návrhu vyberou další den, kdy budou kontrolám na letišti přihlížet. Výbor považuje kontroly za nestandardní a z hlediska lidských práv za přinejmenším problematické. Proti dnešnímu postupu britských úředníků ale zástupci výboru nemají námitky. Jak řekl Českému rozhlasu zástupce ředitelky Petr Bílek, chování úředníků bylo nepochybně profesionální a ve většině případů žádné problémy nenastaly.

Včera britští úředníci odmítli vpustit na ostrovy dvě bílé české dívky. Bez bližších podrobností to uvedl mluvčí britského velvyslanectví v Praze Zbyněk Havránek. Ambasáda podle něho nebude průběžně informovat o odmítnutých českých občanech. Čísla bude uvádět až zpětně, zřejmě po týdnech. Britská strana předběžné kontroly zdůvodňuje tím, že chce zabránit zneužívání svého azylového režimu. O azyl totiž v Británii žádá velký počet Čechů, v drtivé většině Romů.

Milan Kopp, Jana Petrová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme