Epidemie evidentně brzdí, platí to pro všechny regiony, říká šéf zdravotnických statistiků

Epidemie covidu-19 zpomaluje ve všech sledovaných parametrech. Platí to pro všechny regiony. Tak hodnotí ve vysílání Radiožurnálu aktuální vývoj ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. A dodává: „Předpokládám, že počty prokázaných nákaz standardně během sezonního letního období poklesnou.“

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Dušek

Ladislav Dušek | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Souhlasíte s tím, aby skončila pandemická pohotovost? Je to nejhorší pro tuto chvíli za námi?
V tuto chvíli epidemie evidentně brzdí, zpomaluje ve všech parametrech, které sledujeme, včetně nejvážnějších parametrů, a to je pobyt pacientů v nemocnici nebo příjmy pacientů ve velmi vážném stavu, zejména těch, kteří vyžadují vysoce intenzivní specializovanou péči na jednotkách intenzivní péče. Tam je aktuálně hospitalizovaných asi 47 pacientů a počty také pomalu dobrzďují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Ladislavem Duškem o ukončení pandemické pohotovosti

Platí to pro všechny regiony. Nemáme po republice žádnou asymetrii, že by celková situace maskovala rizikový vývoj v nějakém regionu. Situace je skutečně velmi pozitivní a blížíme se období teplého počasí, které ještě změní chování lidí, takže předpokládám, že i počty prokázaných nákaz standardně během sezonního letního období poklesnou.

O kolik může být v současnosti virová nálož v populaci vyšší, než ukazují statistiky?
Vždy po celou dobu platilo, že počet potvrzených případů je pouhým a – řekl bych – velmi nepřesným odhadem skutečného počtu nakažených. Ten může být násobně vyšší.

Konec pandemické pohotovosti? Náročná fáze je za námi, můžeme si to dovolit, říká viroložka Tachezy

Číst článek

To nic nemění na tom, že sledujeme pokles epidemie, protože se neorientujeme podle celkového absolutního čísla – a myslím si, že je v mediálním prostoru i dost nespravedlivě zdůrazňováno. Daleko podstatnější jsou klinicky a epidemiologicky indikované testy, kde máme jasný důvod indikace ve zdravotním stavu člověka nebo v nějakém rizikovém ohnisku.

U těchto testů je velmi významné sledovat jejich počet, výsledky a relativní pozitivitu. A tato čísla také klesají. Takže i když je počet nakažených v populaci významně vyšší, než je celkový počet potvrzených případů, nic to nemění na tom, co jsme už probírali, a to že virová nálož – nebo chcete-li prevalence aktivních nákaz – v populaci klesá.

Testuje se méně. Máte tedy vůbec dost relevantních dat k analýzám? K prognózám?
Jak jsem teď odpovídal, testuje se méně a s tím musíme počítat. Rovněž během léta se bude testovat také asi relativně málo, nesrovnatelně méně než v obdobích, kdy epidemie vrcholí. Ale podstatné je sledovat právě standardizované relativní ukazatele, ne absolutní čísla.

A těch dat máte dost.
Ta klíčová čísla – klinicky diagnosticky indikované testy, epidemiologicky indikované testy a hlavně jejich relativní pozitivita, sledování nákaz u zdravotnických pracovníků, v sociálních zařízeních a mohl bych takto pokračovat dál. Klíčových indikátorů, které nejsou úplně narušeny celkovým poklesem testů, máme dost.

Sledujeme je celou dobu, a tak si myslím, že ve výpovědi jsme v tuto chvíli relativně spolehliví. Epidemie klesá, virová nálož v populaci klesá.

Jiří Chum, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme