Změny pro Čechy očkované v USA: stát zváží uznání vakcín od 21. června, karantény skončí určitě

Naočkovaní Češi by po návratu ze Spojených států už nemuseli kvůli vstupu do restaurací nebo například divadel chodit na testy. Zváží to ministerstva zahraničí, vnitra a zdravotnictví. Od 21. června pak naočkovaní Češi při návratu domů nebudou muset do karantény. Na nerovné uznávání očkování ze zahraničí upozornil ve středu Radiožurnál.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V květnu už bylo dostatečné množství vakcín

Očkování z USA Česko neuznává (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

„Budeme se o tom teď bavit,“ potvrdil informace Radiožurnálu náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

Jednání vede s ministerstvy vnitra a zdravotnictví, právě resort Adama Vojtěcha (za ANO) bude mít ohledně uznávání očkování Čechů z USA pro účely využívání služeb hlavní slovo.

Očkování z USA Česko neuznává, s čínskými vakcínami a Sputnikem V z Maďarska problém není

Číst článek

Konec karantén pro Čechy vracející se ze Spojených států je od 21. června už naopak téměř jistý. Rámcově ho odsouhlasila vláda, chybí jen podpis ministra zdravotnictví.

„Čech naočkovaný v Americe vakcínou schválenou EMA (Evropskou lékovou agenturou), například Pfizerem, bude moct vstupovat do České republiky a už nebude muset do karantény. Bude mu stačit, když si před cestou udělá antigenní test a po příletu si nechá udělat PCR test. Klidně hned první den po příletu,“ popsal Smolek.

Spojené státy patří podle ministerstva zahraničí mezi země s velmi vysokým rizikem výskytu onemocnění covid-19 a Česko dosud neuznává kartičku tamějšího Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jako certifikát o vakcinaci. Očkovaní Češi, kteří se vracejí z USA, proto dosud musejí do pětidenní karantény, po které se prokážou negativním PCR testem.

Rozvolnění podmínek od 21. června se bude podle Smolka navíc týkat všech třetích zemí mimo Evropskou unii, vyjma těch výrazně rizikových, jako jsou Indie, Nepál, Kolumbie, Brazílie či vybrané státy jihu Afriky.

Na Pardubicku očkovali soukromníci tisíce lidí bez povolení. Chybějící smlouvy Netolického zaskočily

Číst článek

Už po pondělním jednání vlády ministr zdravotnictví Vojtěch oznámil, že od 21. června se významně změní i podmínky pro cestování obyvatel Evropské unie do Česka. Pro ty, kteří mají aspoň 22 dnů od první dávky očkování, budou cesty bez omezení. „To znamená tak, jak vlastně máme dnes bilaterálně vyjednáno oněch sedm zemí, kde tato dohoda existuje, tak nově tedy pro celou Evropskou unii bude platit termín 21. 6.,“ potvrdil Vojtěch.

Důležité bude, aby členské státy uměly vystavit certifikát po první dávce. Stejná pravidla budou platit i pro Srbsko, a to na základě bilaterální dohody.

Doteď bylo možné s 22denním odstupem od první dávky očkování (nebo 14denním v případě jednodávkové vakcíny) jezdit do Česka bez omezení ze sousedních států, Slovinska, Maďarska a Chorvatska.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme