Latinský fragment Dalimilovy kroniky vystaven pro veřejnost

Návštěvníci pražského Klementina mohou ode dneška vidět vzácný latinský rukopis Dalimilovy kroniky. Stát jej před třemi týdny vydražil v Paříži za deset milionů korun. Unikátní bohemikum je k vidění v Zrcadlové kapli knihovního komplexu do patnáctého dubna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fragment latinského opisu Dalimilovy kroniky

Fragment latinského opisu Dalimilovy kroniky | Foto: AFP

Výstava je přístupná zdrama. Proč se tak organizátoři rozhodli, vysvětlil pro Radiožurnál ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek: "Ten rukopis se vším všudy stál plus minus 10 milionů korun, tedy s trochou nepřesnosti s daňovou korunou přispěl každý občan této země. A pak jsme si říkali, že by vlastně bylo nefér ještě požadovat vstupné, že vlastně každý člověk má právo ten rukopis vidět."

Dalimilova kronika je nejstarší česky psaná dějepisná památka. Její latinský překlad, který zástupci České republiky vydražili v Paříži, označují odborníci mnoha superlativy. Fragment dosud neznámého latinského překladu Dalimilovy kroniky fascinuje historiky, literáty i laickou veřejnost. Přišel k nám doslova zpoza věků, z druhé poloviny 14. století. A překlad do latiny, tehdy světového jazyka, to už je něco, naznačuje pro Radiožurnál Zdeněk Uhlíř, vedoucí oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny. "Dosud totiž byl známý překlad pouze německý, ale zde se objevil latinský překlad, o němž nebyla dosud žádná povědomost. Samozřejmě škarohlídi mohou mít podezření, že to je falsum, ale není to tak. Já ten rukopis viděl."

Zlomek Dalimilovy je vyzdoben překrásnými iluminacemi. Vznikly v dílnách mistrů italských - možná v Boloni, možná v Padově nebo v Benátkách. Jejich kvalita naznačuje, že rukopis jako celek musel být velice drahý a reprezentativní. "To jsou vlastně ilustrace k českým dějinám viděným italskýma očima. Průhledy do krajiny, to je krajina, kterou mohl mít ten italský malíř před očima doma, protože tam jsou olivovníky a stromy, které tady u nás nerostou. Z tohoto hlediska to je bizarní, protože to jsou epizody z českých dějin a působí na nás trochu exoticky," řekl Uhlíř.

Dalimil není příběh jen sám o sobě, řekl Radiožurnálu Vlastimil Ježek, ředitel Národní knihovny. Spojuje s ním velká očekávání, "ale že také poukáže na význam Národní knihovny, na to, proč tu je, a na to, že Národní knihovna má na akvizice méně než středně velká německá univerzita a že je to ostuda. Je to ostuda nás všech a já pevně věřím, že už v rozpočtu na příští rok se ta ostuda zmenší."

Milan Kopp, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme