Letošní volební maraton vrcholí
Češi a Moravané po čtyřech letech opět volí do obecních a městských zastupitelstev. Na necelé třetině území si navíc vybírají 26 senátorů do horní parlamentní komory. Odevzdat hlas vybraným kandidátům mohou ještě v sobotu od 8 do 14 hodin. Pak se volební místnosti definitivně uzavřou a začne sčítání hlasů. Průběh pátečního hlasování podle policie nenarušil žádný vážný incident. Komunální volby v Chomutově ale poznamenal těsně před jejich začátkem skandál v řadách sociální demokracie.
První kolo voleb do horní komory parlamentu se uskutečnilo za minimálního zájmu voličů už minulý týden. Jediným kandidátem, který se do Senátu dostal, je ředitel TV Nova Vladimír Železný. Ostatní uchazeče další boj tedy ještě čeká. Do druhého kola, které se koná ve 26 volebních obvodech, postoupilo nejvíce zástupců ODS - celkem 19. ČSSD má ve druhém kole 14 kandidátů, KSČM pět, lidovci tři a unionisté dva. Nezávislých kandidátů postoupilo devět.
I když lidé rozhodují jen o obsazení 26 z 81 senátorských křesel, mohou nepřímo ovlivnit lednovou volbu prezidenta republiky. Hlava státu totiž bude s největší pravděpodobností volena podle stávající Ústavy. To znamená oběma komorami parlamentu.
V Praze se volí nejen do zastupitelstev městských částí, ale i na magistrát, který je v hlavním městě krajským zastupitelstvem. Tam si každý volič může ze sedmdesátičleného zastupitelstva vybrat jen 14 kandidátů. Hlavní město je totiž pro volby na magistrát rozdělené do pěti volebních obvodů. Podle mluvčího magistrátu Martina Kupky je důvodem rozdělení především organizační zjednodušení. Voliči v některých pražských obvodech volí i svého senátora.
Výsledky senátních voleb bychom měli znát už v sobotu odpoledne, na výsledky komunálních si budeme muset počkat až do noci z neděle na pondělí.
Volební akt už má za sebou prezident Václav Havel, který hlasoval v Základní škole Norbertov v Praze-Střešovicích. V sobotu odlétá s chotí Dagmar na dovolenou na Kanárské ostrovy. Vrátí se určitě před pražským summitem Severoatlantické aliance, který se bude konat 21. a 22. listopadu.
V Chomutově vypukl krátce před volbami další skandál. Zmocněnkyně sociálních demokratů Alena Némethová vyškrtla z kandidátky lídra ČSSD Petra Husáka. Na první místo se tak dostal jeho politický protivník Jaroslav Říha. Némethová tak učinila bez vědomí okresního výkonného výboru strany, který proto na ni podá trestní oznámení pro podezření z maření přípravy a průběhu voleb.
Toto vyškrtnutí iniciovalo sdružení, které se ustavilo bez souhlasu okresního výkonného výboru, uvedla předsedkyně výboru Jana Vaňhová. Tím vyvrcholily spory, které provázejí dvě místní organizace v Chomutově celé čtyři roky. Odvolaný lídr Petr Husák se o svém vyškrtnutí dozvěděl až v pátek dopoledne telefonicky od novinářů.
První případ porušení volebního zákona je hlášen z Prostějovska. V obci Čelechovice na Hané totiž lidé obdrželi společně s hlasovacími lístky také volební leták KSČM. Někteří občané měli propagační materiál komunistů údajně zasunutý přímo v obálce s hlasovacím lístkem, jiní ho dostali pouze společně s obálkou.
V Čelechovicích kandiduje kromě KSČM ještě dalších pět volebních subjektů. Právě ty se cítí postupem komunistů poškozeny. Samotné konání voleb ohroženo není, podle prostějovského okresního úřadu je ale možné po skončení hlasování podat protest u krajského soudu v Brně.
Obecní zastupitelstva nebude mít po tomto víkendu 13 středočeských obcí. Jejich obyvatelé nebyli schopní připravit kandidátní listinu, a řízení vesnic proto převezmou jmenovaní úředníci. Je to i případ Zálezlic na Mělnicku, které patří k obcím nejvíce postiženým srpnovými povodněmi. Českému rozhlasu to potvrdil starosta Josef Šulc. "Komunální volby se u nás nekonají z toho důvodu, že byla stažena kandidátka a zůstalo málo kandidátů. Určitě to bude znamenat problémy, ale zatím nevím co a jak, ještě jsem nedostal žádnou dispozici."
Zajímavou situaci zaznamenal náš reportér v Perninku na Karlovarsku, kde převažují lidé německé národnosti. Hlasovací lístek sice dostali v češtině, ale instrukce jak hlasovat byly napsány německy. "Ty se dávaly občanům, co si jako myslíme, že jsou německé národnosti a že přece jenom češtinu tak neovládají," uvedla zapisovatelka volební komise Ilona Machová.
Ve více než 20 obcích na Havlíčkobrodsku lidé rozhodují nejen o svých zástupcích v místních samosprávách, ale také o tom, zda setrvají v kraji Vysočina, nebo přejdou ke kraji pardubickému.