Lhůta pro popření otcovství od ledna neplatí, čeká se na rozhodnutí senátorů

Popřít biologické otcovství je pro muže od ledna mnohem snazší – neplatí žádná omezení, do kdy se musí otcovství dítěte narozeného v manželství zpochybnit. Šestiměsíční lhůtu, která platila do konce roku 2011, Ústavní soud zrušil a zákonodárci nestačili včas schválit potřebnou úpravu. Senátoři posoudí novelu, která má nedostatek napravit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otec a syn

Otec a syn | Foto: stock exchange

Ústavní soud už v červenci 2010 řekl, že půl roku je příliš krátká doba na to, aby si otec mohl zjistit všechny skutečnosti, a dochází tak k porušovaní jeho práv.

Teď podle advokátky Jaroslavy Šafránkové nastal druhý extrém. Muži mají na popření otcovství v důsledku vlastně celý život, což může vést k paradoxním situacím. Hrozí, že u soudu podají návrh i otcové dospělých dětí.

„Jakýkoli otec, který je zapsán v matrice jakkoli starého dítěte, tedy i padesátiletého, může dnes podat návrh na popření otcovství. Pokud by někteří muži dospěli k závěru, že konečně mohou využít toho období, které jim předtím nebylo příznivé, mohou být soudy zavaleny žalobami na popření otcovství,“ varuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopady neomezenosti lhůty na popření otcovství zjišťovala Martina Spěváčková

Náměstek ministra spravedlnosti Filip Mezer přiznává, že soudům absence lhůt práci zřejmě stíží. Odmítá ale, že by teď pro popření otcovství neplatilo žádné časové omezení:

„Pro soudy nastává trochu složitější situace, že budou muset posuzovat takzvanou přiměřenost, proporcionalitu. Budou muset zkoumat, zda by popření otcovství nezasáhlo příliš do práva na nerušený vývoj toho dítěte.“

Současný stav má napravit novela, kterou budou dnes projednávat senátoři. Počítá s tím, že muži by měli na popření otcovství tři roky. Horní komora ale normu s největší pravděpodobností vrátí s výhradami Sněmovně.

Legislativní proces se tak ještě prodlouží a s ním se i rozšíří pro absurdní spory. Zákonodárci přitom měli na nápravu rok a půl.

S návrhem na popření otcovství uspěly v loňském roce u soudu zhruba dvě stovky mužů. Společnost DNA test.cz,která testy na určení otcovství provádí, ročně eviduje několik tisíc žádostí. Letos zatím větší zájem kvůli neexistenci lhůt nehlásí.

„V tuto chvíli nepozorujeme nějaký extrémní nárůst. Je tam nějaké zvýšení oproti předchozímu lednu, ale nedá se říct, že by to bylo přisuzováno pouze tomu, že neplatí lhůty,“ říká jednatel společnosti Martin Pegner.


Lucie Maňourová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme