Litoměřický domov pro seniory má 52 nakažených klientů, šest z nich potřebovalo lékařskou pomoc

V domově pro seniory U Trati v Litoměřicích testy potvrdily nákazu novým typem koronaviru u většiny z klientů, kterých je v domově celkem 65. Zařízení je od minulé středy v karanténě. „Kromě 52 jeho klientů se nákaza prokázala i u tří zaměstnanců,“ uvedl pro Český rozhlas Sever ředitel Centra sociální pomoci Litoměřice Jindřich Vinkler.

Litoměřice (Aktualizováno: 20:22 31. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domov pro seniory v Litoměřicích má 52 klientů nakažených novým typem koronaviru. | Zdroj: ČTK/Hájek Ondřej

Z 52 nakažených potřebovalo šest klientů lékařskou pomoc. Pětaosmdesátiletý muž hospitalizovaný v ústecké Masarykově nemocnici v pondělí zemřel, jednalo se o onkologického pacienta s řadou dalších interních chorob.

‚Nejpřísnější opatření.‘ V Olomouci uzavřeli kolej se zahraničními studenty, někteří mají koronavirus

Číst článek

Na výsledky testování ošetřujícího personálu se zatím čeká. „Stav zaměstnanců v domově je setrvalý. Stále tu máme těch 13 statečných, kteří jsou uvnitř s klienty od doby vyhlášení karantény (25. března, pozn. red.),“ řekl Českému rozhlasu Sever ředitel Centra sociální pomoci Litoměřice Jindřich Vinkler. 

Tři ze zaměstnanců měli nález na koronavir pozitivní, domov pro seniory proto přijal příslušná opatření ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí tak, aby předešel šíření nákazy.

„Zaměstnanci pracují nadále, protože pozitivní test na COVID-19 ještě neznamená, že máte horečky a další příznaky,“ vysvětlil Vinkler. Dodal, že díky přijatým opatřením jsou klienti oddělováni na pozitivní a negativní, stejně jako zaměstnanci. 

Doplnění týmu ošetřovatelů

Domov pro seniory má nyní v plánu doplnit tým ošetřovatelů. „Čekáme na výsledky personálu v domácí karanténě, pak se budeme snažit posádku doplnit tak, aby péče poskytovaná seniorům byla v rámci komfortu, který nám budova umožňuje,“ řekl Českému rozhlasu Sever Jindřich Vinkler.

V době karantény jsou všichni senioři na pokojích, nikdo nevychází ven, a veškerá péče je rovněž prováděna na pokojích. Podle Vinklera je personál dostatečně vybaven ochrannými pomůckami, má ochranné obleky, štíty i respirátory. „Zaměstnanci se střídají v práci v určitých intervalech tak, aby péče mohla být poskytována dle nějakého standartu,“ popsal současný průběh práce v domově pro seniory Vinkler.

Centrum sociální pomoci Litomeřice na svém webu uvedlo, že většina testovaných klientů nevykazuje žádné závažné příznaky koronavirové infekce. Ti, kteří potřebují neodkladnou péči jsou převáženi ihned do litoměřické nebo ústecké nemocnice.

Jan Bachorík, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme