LOK žádá zvýšení platů ve zdravotnictví o osm procent

Lékařský odborový klub žádá zvýšení platů ve zdravotnictví. Mzdy by se podle odborářů měly zvýšit už od února a to o osm procent. Šéf LOK Milan Kubek začne příští týden vyjednávat s ministryní zdravotnictví, premiérem a oslovit chce také hejtmany, protože zřizovatelem většiny nemocnic jsou kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři

Lékaři | Foto: FN Plzeň

Průměrný plat ve zdravotnictví je zhruba 18 tisíc korun, lékaři berou i s přesčasy průměrně kolem 35 tisíc měsíčně. "My požadujeme zvýšení o osm procent, to znamená pro lékaře přibližně 2500 korun navíc, pro zdravotní sestry 1500 korun navíc," říká Kubek.

Nemocnice podle něj budou mít na zvýšení peníze, a to zásluhou nové vyhlášky o úhradách za péči. Podle tohoto předpisu by měly pojišťovny platit zdravotníkům více peněz. "Nemocnice mohou získat dvě a půl miliardy korun navíc," upozornil šéf LOK.

Další dvě miliardy by mohly nemocnice ušetřit na lécích a zdravotnickém materiálu. Dohromady by tak podle odborářů uspořily 4,5 miliardy. Přitom na požadované zvýšení by potřebovaly necelé čtyři, dodává Kubek.

Nemocnice zatím nechtějí předjímat, jestli na zvýšení mezd budou mít peníze. "Nová vyhláška by nám mohla přispět k řešení současné situace, nepočítalo se ovšem s dalšími požadavky Lékařského odborového klubu na zvýšení platů," vysvětluje například mluvčí brněnské Nemocnice u sv. Anny Naďa Kuklínková.

Nová vyhláška ministryně zdravotnictví navíc pobouřila zdravotní pojišťovny. "Chce uložit pojišťovnám, aby platily víc, než kolik bude příjem z veřejného pojištění," varovala tento týden ředitelka VZP Jiřina Musílková. Svaz zdravotních pojišťoven dokonce ministryni pohrozil ústavní stížností a žalobami, pokud vyhlášku podepíše. Milada Emmerová by ji měla podepsat příští týden.

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme