Rumburskou nemocnici by mohla převzít Krajská zdravotní. Od města ve smlouvě požaduje oddlužení

Krajská zdravotní poslala do Rumburku návrh smlouvy, která městu zaručuje převzetí zkrachovalé Lužické nemocnice a polikliniky krajskou společností. Podmínkou je její oddlužení. Krajská zdravotní v případě uhrazení dluhů Rumburkem počítá s převzetím nemocnice, která zajišťuje péči pro 55 000 obyvatel Šluknovského výběžku. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Rumburk | Zdroj: Profimedia

V Rumburku chtějí smlouvu nejprve projít s právníky, řekl starosta Lumír Kus (ANO). Návrh smlouvy o smlouvě budoucí odeslala Krajská zdravotní do Rumburka v pátek.

„Nikdo z nás není takový odborník, aby se v tom do posledních detailů vyznal, musí k tomu být vyjádření právníků. Takže předpokládám, že někdy ve středu nebo ve čtvrtek odpovím Krajské zdravotní,“ dodal Kus.

Lužická nemocnice v Rumburku skončí v insolvenci, rozhodlo její vedení. O pacienty bude nadále pečovat

Číst článek

Právě smlouva byla pro vedení města Rumburk podmínkou pro uhrazení 52 milionů korun ztráty nemocnice za loňský rok a schválení plánu letošního hospodaření. Rumburk je jediným vlastníkem nemocnice, která je od poloviny července v insolvenčním řízení.

Letos na konci května už zařízení vytvořilo další ztrátu bezmála 18 milionů a finanční plán počítá v tomto roce s deficitem až 47 milionů. Podle insolvenčního návrhu dluží dalších 37 milionů korun bankám, pojišťovnám a dodavatelům.

„Jsme zde připraveni poskytovat zdravotní služby v rozsahu ambulantní péče a akutní lůžkové péče v odbornostech vnitřní lékařství, chirurgie, multioborová jednotka intenzivní péče a dlouhodobá lůžková péče,“ uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák.

Jde o čas

Smlouva garantuje převzetí části aktiv a části smluv včetně pracovněprávních smluv zaměstnanců tak, jak požadovalo vedení města. „Teď je na řadě tamní zastupitelstvo, aby schválilo uhrazení dluhů, a umožnilo tak zrušit insolvenční řízení,“ dodal Novák.

Krajská zdravotní dostala teprve minulý týden výsledky auditu Lužické nemocnice, v Praze se jí pak podařilo vyjednat s pojišťovnami zvýšení úhrad za péči.

„Jsme si se vší odpovědností vědomi, že v případě zachování zajištění zdravotní péče pro obyvatele Šluknovského výběžku jde o čas,“ dodal Novák. Půjde-li vše dobře a zastupitelé Rumburka pro nemocnici schválí peníze, mohla by Krajská zdravotní převzít péči už na přelomu září a října.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme