insolvence

Vláda odložila jednání o zvláštních příspěvcích pro horníky. Těžaři na ně nemají, mohl by je platit stát

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Stát by mohl za firmy v insolvenci platit zvláštní příspěvky pro horníky. Počítá s tím návrh ministerstva průmyslu a obchodu, který v pondělí odložila na svém zasedání vláda. Roční náklady odhaduje resort na 20 milionů korun. Příspěvek je 1500 a 1900 korun. Návrh vítají hornické odbory. Některé společnosti v konkurzu totiž příspěvky bývalým zaměstnancům kvůli nedostatku peněz nevyplácejí. Kabinet má řešit také návrh hnutí Úsvit na znárodnění majetku Zdeňka Bakaly, který dříve spoluvlastnil těžební firmu OKD.

|Marie Bastlová, ČRo |Zprávy z domova

ODS nechce vracet sponzorské dary získané od krachujících firem

Občanská demokratická strana (ODS) nehodlá vracet milionové sponzorské dary, které dostala v letech 2012 a 2013 od dvou majetkově i personálně propojených krachujících farmaceutických firem z Brna. O vrácení peněz požádala insolvenční správkyně jedné ze společností, která ve své žádosti popsala i hotovostní vklady, které posílání darů předcházely. Případem se zabývá policie.

| ČRo |Ekonomika

Krajský soud potvrdil neuznané pohledávky v insolvenci OKD

Krajský soud v Ostravě určil, jaké pohledávky rozhodnou o budoucnosti OKD. Přes 550 věřitelů nárokovalo zhruba 20 miliard korun. Většinu ale insolvenční správce neuznal a soud jeho stanovisko potvrdil. Věřitelský výbor se sejde ve čtvrtek. Zastoupení v něm zřejmě nebude mít například Citibank, která požadovala přes 10 miliard korun, ani ministerstvo průmyslu žádající 2 miliardy.