Když se někdo zachová nečestně, tak s ním nechcete spolupracovat, řekla Maláčová o odvolání Netolického

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický skončil v dozorčí radě České pošty, protože se zachoval nečestně k předsedovi sociální demokracie a ministru vnitra Janu Hamáčkovi a toto místo je určeno pro předsedu Asociace krajů, řekla v Otázkách Václava Moravce České televize ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (všichni ČSSD). Odvolání přišlo poté, co se ukázalo, že Hamáček s Netolickým mluvili o ministrově plánované cestě do Moskvy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínková akce k výročí Pražského povstání 5. května před budovou Českého rozhlasu. Ministryně práce a sociálních věcí, Jana Maláčová. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Martin Netolický byl odejit z dozorčí rady, protože předpokládám, že pokud se k vám někdo zachová nečestně, tak s ním nechcete spolupracovat," řekla Maláčová, která je místopředsedkyní ČSSD. Místo v dozorčí radě je podle ní navíc určeno předsedovi Asociace krajů, Netolického v poště nahradil jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Netolický končí v dozorčí radě České pošty. Že ho Hamáček odvolal, zjistil od jihočeského hejtmana

Číst článek

„Pokud někdo nemá na té pozici být, protože to má být předseda Asociace krajů, zároveň se chová takovým způsobem, že člověk neví, jestli s ním chce spolupracovat, tak na to má právo,“ uvedla k Hamáčkovu rozhodnutí Maláčová.

Server Seznam Zprávy v úterý s odkazem na své zdroje napsal, že Hamáček chtěl vyměnit zahlazení případu výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku za vakcínu proti covidu-19 Sputnik V a uspořádání rusko-amerického summitu v Praze. Ve čtvrtek web zveřejnil vyjádření Netolického, který s Hamáčkem hovořil o získání milionu vakcín Sputnik z Ruska, souvislost plánu s Vrběticemi ale nepotvrdil.

Hamáček tvrzení, že chtěl kauzu Vrbětice vyměnit za vakcínu a summit, odmítl. Server trvá na pravdivosti svých informací Podle českých bezpečnostních složek jsou z útoku ve Vrběticích důvodně podezřelí agenti ruských tajných služeb.

Netolický: S Hamáčkem jsme si potvrdili, že je pravda, co zaznělo, nehovořili jsme ale na téma Vrbětice

Číst článek

Kvůli plánované Hamáčkově cestě do Moskvy se v České televizi ostře přeli Maláčová s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou. „Každý další den ukazuje, že opravdu pan Hamáček není schopen vysvětlil důvody své cesty, víme už zcela jistě, že lhal, že se jednalo o kamufláž,“ prohlásila Pekarová Adamová. Trvá na tom, že Hamáčkovou počínání mělo „vlastizrádný charakter“, měl by se podle ní omluvit a rezignovat.

Naopak podle Maláčové by se měla Pekarová Adamová omluvit Hamáčkovi, svá vyjádření o něm podle ministryně „přestřelila“. „Obvinila jste ho z nejhoršího zločinu, který může politik spáchat. Bez důkazů,“ řekla Maláčová.

Zdůrazňovala také reakci vlády, jež vyhostila 18 pracovníků ruského velvyslanectví, které české tajné služby označily za agenty. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

Místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Olga Richterová míní, že se Hamáček „se zapletl velmi do výmyslů, které neobjasnil“. V případě české reakce na Vrbětice Piráti čekají na to, zda skutečně „všichni ti takzvaní diplomaté“ odjedou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme