Měl jít do vězení, ale už nemusí. Exsoudce Jelínek kvůli chybě nakonec vyvázl s podmínkou

Exsoudce Ladislav Jelínek nemusí do vězení, ačkoliv původně v něm měl strávit 2,5 roku kvůli podvodu. Okresní soud v Kladně však v úterý přehodnotil původní pravomocný rozsudek a Jelínka nakonec potrestal pouhou podmínkou. Trest zmírnil kvůli letošnímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž smazal předchozí verdikt nad bývalým litoměřickým soudcem v jiné kauze.

Kladno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý soudce Ladislav Jelínek.

Bývalý soudce Ladislav Jelínek. | Foto: reprofoto ČT24 | Zdroj: čt24

Jelínek si nejdříve v červnu 2016 u kladenského soudu vyslechl trest 3,5 roku za mřížemi a pokutu 90 tisíc korun, Krajský soud v Praze pak letos v březnu tento verdikt zmírnil na 2,5 roku a výši pokuty ponechal. Od úterka je však všechno jinak a někdejší litoměřický soudce, který měl co nevidět nastoupit do vězení, už se balit nemusí.

Chyba ve verdiktu pomohla dalšímu exsoudci. I přes pravomocný rozsudek nemusí jít do vězení

Číst článek

"Doktor Jelínek byl odsouzen ke dvěma letům s podmíněným odkladem na tři roky. Pokuta zůstala," řekl serveru iROZHLAS.cz kladenský soudce Petr Sedlařík. Nový rozsudek zatím není pravomocný, Jelínek i státní zástupce se proti němu mohou odvolat, nechali si však lhůtu na rozmyšlení. "Zatím nebyl podán opravný prostředek," uvedl Sedlařík.

Veletoč verdiktů kolem exsoudce Jelínka

červenec 2015 Okresní soud v Jičíně dal Jelínkovi tříletou podmínku v kauze, kde hrál hlavní roli jeho kolega Josef Knotek. Jelínek si údajně nechal slíbit láhev whisky za urychlení soudního jednání.

prosinec 2015 Krajský soud v Hradci Králové podmínku potvrzuje, rozsudek je tak pravomocný.

červen 2016 Jelínek si vyslechl rozsudek v další kauze, Okresní soud v Kladně ho poslal na tři a půl roku za mříže a pokutě 90 tisíc za to, že si řekl o úplatek za ovlivnění některých soudních řízení u svého kolegy, nikdy tak ale neměl v úmyslu učinit.

březen 2017 Krajský soud v Praze nakonec Jelínkovi snižuje trest na 2,5 roku, pokutu ponechává. Za mříže exsoudce soudy poslaly proto, že již dostal podmínku v kauze soudce Knotka.

duben 2017 Nejvyšší soud kvůli závažným chybám zrušil všechny tresty v kauze Knotka, tedy i Jelínkův. Případ vrátil k novému projednání k Okresnímu soudu v Jičíně.

červen 2017 Okresní soud v Kladně kvůli zrušení prvního rozsudku snižuje trest odnětí svobody na podmínku.

Soudní veletoč

Jak je takový veletoč možný? Jelínek totiž stanul před soudem celkem ve dvou kauzách. Kromě výše zmíněné si již dříve vyslechl tříletou podmínku kvůli údajnému ovlivňování soudních jednání za úplatu v případě kolem jeho litoměřického kolegy Josefa Knotka. Soud Jelínka potrestal za to, že si údajně nechal slíbit láhev whisky za urychlení soudního jednání.

Podruhé - již s podmínkou - usedl na lavici obžalovaných kvůli tomu, že za úplatu podle policie sliboval ovlivnění soudních jednání u dalšího kolegy litoměřického soudu. Když Jelínka prvoinstanční i druhoinstanční soud uznaly vinným, rovnou ho poslaly za mříže.

Avšak letos v dubnu Jelínkovými kauzami zamíchal Nejvyšší soud, který první rozsudek z roku 2015 kvůli závažným chybám zrušil. A právě kvůli tomu bylo nutné přehodnotit i rozsudek ve druhé Jelínkově kauze.

Jako by byl netrestaný

"Trest nebyl ukládán v souhrnu s původním odsouzením, které zrušil Nejvyšší soud. To znamená, že na obžalovaného muselo být pohlíženo jako netrestanou osobu a nepodmíněný trest tak nepřipadal v úvahu," vysvětlil státní zástupce Radim Dragoun, jenž má oba Jelínkovy případy na starosti.

S novým verdiktem je Dragoun spokojený, jestli se proti němu odvolá, však ještě neví. "Já jsem navrhoval trest podobný, ponechal jsem si ale lhůtu, podání opravného prostředku zvážím," dodal státní zástupce.

Původní rozsudky Nejvyšší soud zrušil kvůli tomu, že jičínský soudce Theodor Petryšín zapomněl v soudní síni vyhlásit část rozsudku. Do písemného vyhotovení verdiktu však chybějící kus vepsal. Dopustil se také špatné právní kvalifikace a odvolací Krajský soud v Hradci Králové pak jeho chyby neopravil.

U Jelínka navíc podle Nejvyššího soudu bude nutné zvážit, zda se vůbec dopustil trestného činu. Ačkoliv totiž okresní soud konstatoval, že nelze dokázat souvislost mezi přijetím láhve alkoholu a změnou termínu soudního jednání, přes to ho nakonec potrestal.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme