Mezi oběťmi teroristických útoků prý nejsou Češi

Mezi oběťmi včerejších teroristických útoků v Londýně nejsou čeští občané. Po dnešním mimořádném zasedání bezpečnostní rady státu to řekl předseda vlády Jiří Paroubek. Svým příbuzným se však z Londýna dosud neozvalo sedm Čechů. Pokud se tito lidé ještě dnes svým blízkým neohlásí, předá české ministerstvo zahraničí jejich jmenný seznam britské centrální kanceláři evidence obětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Premiér Paroubek po zasedání bezpečnostní rady státu klidnil české obyvatelstvo. "V tuto chvíli bychom chtěli říci, že neexistuje žádný důvod ke znepokojení českého obyvatelstva, život jde dál. Učinili jsme určitá opatření na úrovni policie. Budou chodit zesílené hlídky u některých objektů," dodal premiér.

Podle mluvčího české Bezpečnostní informační služby Jana Šubrta teroristickému útoku ale nelze nikdy stoprocentně zabránit. "To není v silách žádné zpravodajské služby ani policie na světě. Nelze sledovat úplně všechno, nelze hlídat každého. To by jedna polovina lidstva musela být policisty a hlídat tu druhou. Navíc do hlavy nikomu nevidíte. Co lze však dělat, je snažit se riziko co nejvíce omezit. Není to snadné, protože to znamená pronikat do prostředí teroristů, do jejich blízkosti," vysvětlil Šubrt.

Podle Šubrta by se mohla cílem podobné teroristické akce případně stát i Praha zejména kvůli značnému počtu západních turistů. "Skutečná potenciální hrozba vyplývá především z toho, že jsme členy mezinárodní protiteroristické koalice, jsme členy NATO, jsme přítomni v Iráku," doplnil mluvčí.

Bezpečnostní rada státu se dnes dohodla, že armáda zatím neposílí řady hlídkujících policistů. Česká armáda je ale podle ministra obrany Karla Kühnla kdykoliv připravená zapojit se okamžitě. "Kdyby bezpečnostní rada státu rozhodla, že armáda má poskytnout nějakou pomoc integrovanému záchrannému systému nebo Policii České republiky ke střežení různých objektů, jsme připraveni okamžitě takovou pomoc poskytnout," dodal ministr.

Bezpečnostní rada státu také pověřila hejtmany a pražského primátora, aby prověřili krizové plány.

Evropa by měla co nejrychleji zavést opatření pro potírání nebezpečí terorismu. Místopředseda Evropské komise Franco Frattini považuje za prioritu vybudování informační sítě pro koordinaci evropských tajných služeb.

Lenka Rákosová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme