Výzkumníci Akademie věd odebírají vzorky z vozů pražské MHD. Hledají, jestli se v nich nedrží covid-19

Na konečných pražských tramvají a autobusů můžete v příštích týdnech potkávat pracovníky Akademie věd v celotělových kombinézách. Ve spojích MHD zjišťují, jestli se ve vozech nedrží koronavirus. Dopravní podnik chce testováním prokázat svůj dlouhodobý postoj, že veřejná doprava je pro cestující bezpečná.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na konečných pražských tramvají a autobusů můžete v příštích týdnech potkávat pracovníky Akademie věd v celotělových kombinézách. Ve spojích MHD zjišťují, jestli se ve vozech nedrží koronavirus | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Do tramvajové smyčky v Kobylisích právě přijíždí linka číslo 24. Výzkumní pracovníci mají na odběr vzorků jenom pár minut, než souprava znovu vyrazí na pravidelné trase vozit cestující.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výzkumníci Akademie věd chtějí s pražským dopravním podnikem dokázat, že MHD je v době koronavirové krize bezpečná. Více si poslechněte v reportáži Adama Bejšovce

V ochranných oblecích vědci vatovými tyčinkami odebírají vzorky z madel, sedaček, dveří nebo tlačítek, v každé tramvaji je to třináct stěrů. „Je to podle zkušeností, na která místa šahá nejvíc lidí. Tak označíme zkumavku, nahoře i dole, pro jistotu,“ říká Radiožurnálu Monika Spasilová.

Tyhle vzorky pracovníci odebírají v prázdné tramvaji na konečné. Mezi cestujícími ale bude fungovat i zařízení, které vypadá jako malý žlutý foťák na trojnohém stativu.

To sbírá vzorky ze vzduchu. „Tento přístroj budeme používat při běžném provozu. Takto bude půl hodiny bručet. Filtruje asi 80 litrů vzduchu za minutu,“ vysvětluje výzkumný pracovník Štěpán Koláček.

Pozitivita nestačí

Vzorky budou zhruba měsíc pracovníci Akademie věd odebírat kromě tramvají taky v autobusech nebo vlacích a některých stanicích metra. Průběžně je budou vyhodnocovat laboratoře v Českých Budějovicích.

Odběr vzduchu i stěry z tlačítek a madel. Pražský dopravní podnik bude zjišťovat koronavirus v MHD

Číst článek

„Budeme testovat vzorky za použití námi vyvinutých biočipů, což je metoda, která umožňuje testování téměř bez přípravy. Dál ty vzorky budou testovány pomocí standardních PCR testů,“ říká vedoucí výzkumu, Alexandr Dejneka.

Samotné případné prokázání přítomnosti viru podle Dejneka ale při výzkumu nestačí. „Pokud se vzorek odebírá od člověka a je pozitivní, s největší pravděpodobností je infekční. Ale u vzorku ze stěru to tak neplatí. Abychom prokázali infekčnost vzorku, musíme provést takzvanou kultivaci. Teprve pak můžeme říct, jestli vzorek je pozitivní a infekční, nebo pozitivní a neinfekční,“ popisuje.

Bezpečnost MHD

Dopravní podnik chce spoluprací s Akademií věd prokázat svoje dlouhodobé tvrzení, že v MHD je riziko nákazy covidem-19 minimální.

Noční linky pražské MHD by mohly mít delší intervaly a kratší trasy. Náměstek pro dopravu je proti

Číst článek

„Existuje řada zahraničních studií, které ukazují, že MHD není žádným zdrojem covidu 19, jinými slovy že MHD je vlastně bezpečná. Bohužel, taková studie, kterou by provedla v České republice renomovaná zdravotnická autorita, neexistuje. Proto jsme se rozhodli takovou studii provést,“ vysvětluje vedoucí tiskového oddělení Daniel Šabík.

Vzor pro testování má dopravní podnik ve Velké Británii. „Inspirovali jsme se u kolegů z londýnského dopravního podniku, kteří obdobnou studii provedli dvakrát. V obou případech se potvrdilo, že covid-19 v MHD v Londýně není a očekáváme, že se potvrdí stejné závěry, protože děláme obdobná opatření, jako provádějí kolegové z londýnského dopravního podniku,“ doplňuje Šabík.

Kompletní výsledky testů z celkem 500 vzorků by měly být známé na přelomu května a června.

Adam Bejšovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme