Zeman: Na setkání s občany jsem nikdy neříkal a neřeknu 'volte mě'. Pak by to byla kampaň

Miloš Zeman hodlá i nadále navštěvovat kraje, podle jeho slov se nejedná o volební kampaň, jak na to už dříve upozornil například člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran Jan Outlý. Zeman nevidí důvod, proč by měl své setkání s občany ukončit. Řekl to v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Záznam najdete v článku.

Rozhovor Praha (Aktualizováno: 18:15 24. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman během natáčení rozhovoru pro 20 minut Radiožurnálu | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Kdybych začal jezdit do krajů teď, mohla by to být volební kampaň. Když tam ale jezdím čtyři a půl roku, tak mě nikdo nemůže podezřívat, že si dělám kampaň,“ prohlásil prezident v rozhovoru pro Radiožurnál.

Kampaň na účet státu? Zeman by na podzim do krajů jezdit neměl, míní Outlý

Číst článek

Podle jeho slov by se o kampaň mohlo jednat v případě, že by při svých setkání občany naváděl, aby volili právě jeho. Dokud s nimi ale bude mluvit pouze o jejich problémech, o kampaň by se jednat nemělo. Prezident také doplnil, že podle takové logiky by se za kampaň daly najednou považovat i jeho cesty po Evropě.

Člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran Jan Outlý si myslí, že prezident by v tomto období raději do krajů jezdit neměl. Tím by prezident nezavdával příčiny k debatě.

„Zakažte prezidentovi, aby v určitém čase vykonával jakékoliv funkce spojené s jeho úřadem. Nejhorší chybou, kterou politik může dopustit, je izolování se od občanů. Setkávání s občany mi dělá radost, podle velkého počtu to dělá radost i občanům a nevím, proč bych se toho měl vzdát kvůli nějakému Outlému,“ komentoval Zeman.

Liglass Trading doporučil na Expu

Zeman se zmínil také o české firmě Liglass Trading, která má v Kyrgyzstánu dostavět kaskádu vodních elektráren na řece Naryn. Prezident ji doporučil svému kyrgyzskému protějšku Almazbeku Atambajevovi při společné schůzce na letošní světové výstavě Expo v Astaně. Zeman firmu doporučil ačkoliv ji podle svých slov vůbec nezná.

„Protože při všech těchto setkáních lobbuji za české firmy, tak si vždy vyžádám podklady z ministerstva průmyslu a obchodu, které firmy mají v té dané zemi, v daném případě v Kyrgyzstánu, nějaké ambice, zda je mohou doporučit jako firmy důvěryhodné. A když mně toto ministerstvo průmyslu a ochodu dodá, tak samozřejmě při rozhovoru s příslušným prezidentem se o těchto firmách zmíním," řekl český prezident.

O spolupráci s Čínou je zájem

Zeman v pořadu dále mluvil o česko-čínské spolupráci. Podle prezidenta se v poslední době na čínském trhu významně prosadily minimálně dvě české firmy – Škoda Auto a Home Credit. První jmenovaná má na čínském trhu třetinu své produkce, druhá se zas jednou třetinou podílí na čínských spotřebitelských úvěrech.  

Prezident také dodal, že se během jeho návštěvy Číny uzavřelo celkem 22 projektů česko-čínské spolupráce. Dalších šestnáct se uzavřelo na investičním fóru v Praze. 

Zmínil mimo jiné i projekt nové Hedvábné stezky. „Není to nic jiného než vysokorychlostní železnice, která má spojit Čínu přes střední Asii a Rusko s Evropou. Kolem ní vzniknou ale nové továrny možná i nová města. I tyto nové investice musíte započítat,“ přiblížil projekt Zeman.

Prezident Miloš Zeman na vlnách Českého rozhlasu promluvil naposledy letos 11. ledna, kdy byl hostem pořadu Interview Plus na stanici Český rozhlas Plus, která se věnuje analytické publicistice.

bar, jra, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme