Ministerstvo zahraničí chystá další nótu Norsku kvůli případu dětí Michalákových

Česko pošle Norsku další nótu. I nadále pak budou pokračovat diplomatická jednání kvůli případu dětí Michalákových. Dva chlapce před čtyřmi lety norské úřady odebraly rodině kvůli údajnému sexuálnímu zneužívání. Matka stále usiluje o jejich navrácení do péče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Michaláková (vlevo) v doprovodu českých politiků Petra Macha (Svobodní) a Jitky Chalánkové (TOP 09) na schůzce se zástupci norské sociální služby Barnevernet | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

České a norské úřady teď domlouvají intenzivnější spolupráci.

„Pošleme druhou, verbální nótu. Bude to pravděpodobně zítra nebo začátkem příštího týdne, kde budeme žádat norskou stranu o další upřesnění, zprostředkování a umožnění styku našich úřadů s norskými úřady,“ popsal postup náměstek ministerstva zahraničí pro řízení sekce právní a konzulární Rudolf Jindrák.

Nory už oslovil brněnský Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. „Čekám na reakci, nemůžu víc předpokládat. Nevím, jak se k tomu norské úřady postaví,“ popisuje ředitel úřadu Zdeněk Kapitán.

Nejdéle do měsíce očekává Česko odpověď. Podle náměstka Jindráka by se případ mohl opět dostat i k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku: „Předpokládáme, že toto podání by bylo učiněno po vyčerpání všech vnitrostátních soudních stupňů.“

Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková se příští týden sejde s norskou velvyslankyní. Podle Chalánkové norské úřady děti vrátit nechtějí:

„Domnívám se, že Norové chtějí české děti adoptovat, nechtějí je do České republiky vrátit. Má to také spoustu konotací v mezinárodním právu, protože se fakticky jedná o únos českých občanů.“

Dvakrát do roka na 15 minut

Norský sociální úřad Barnevernet včera stanovil v případě bratrů Michalákových nové podmínky. Podle nich se s nimi může jejich matka Eva Michaláková stýkat dvakrát do roka vždy na 15 minut. Nesmí je obejmout a fotografovat. Michaláková na tyto podmínky i přesto, že s nimi nesouhlasí, přistoupila.

Norská sociální služba odebrala českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy pro podezření z pohlavního zneužívání. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo.

Eva Michaláková přiznala, že syny výchovně plácla. Norsko ale na rozdíl od Česka tělesné trestání dětí úplně zakázalo, příslušný zákon má od roku 1987.

V únoru 2012 norské úřady rodiče zbavily práva na péči a každý z bratrů žije v jiné pěstounské rodině. Michaláková může své syny vidět dvakrát ročně. Norské soudy její dřívější odvolání odmítly. V listopadu 2013 se žena obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který ovšem loni její stížnost nepřijal.

Kauza Michalákovi | Foto: Český rozhlas

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme