Ministři obrany Polska a Česka jednali o vzájemné spolupráci armád

Polský premiér Donald Tusk je v Praze a to jen pár dní poté, co se Polsko ujalo evropského předsednictví a Česko začalo vést Visegrádskou čtyřku. Premiér Petr Nečas prohlásil, že by se Visegrád díky této konstelaci mohl v Evropské unii profilovat jako silný hráč. Premiér Tusk si s sebou v delegaci přivezl i ministra obrany Bogdana Klicha. Jednání s ním už absolvoval jeho český kolega a vicepremiér Alexandr Vondra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany České republiky Alexandr Vondra (vlevo) přijal v Praze ministra národní obrany Polska Bogdana Klicha

Ministr obrany České republiky Alexandr Vondra (vlevo) přijal v Praze ministra národní obrany Polska Bogdana Klicha | Zdroj: ČTK

Polsko prosazuje, aby Evropská Unie dostala více peněz od členských států. A to i na společné evropské obranné jednotky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záměru vytvořit společné evropské nebo visegrádské vojenské jednotky mluvil po jednání se svým polským protějškem ministr obrany Alexandr Vondra a Andor Šándor, bezpečnostní poradce a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby

„Tyto evropské bojové jednotky vznikají již několik let. Nejsou nikde nasazeny. Fungují jako rezerva pro případ, kdyby to bylo potřebné,“ říká ministr obrany Alexandr Vondra.

„Snahy o vznik takových jednotek jsou dlouhodobé, ale předpokladem je, aby se toho účastnily minimálně všechny evropské státy, které mají v oblasti obranné politiky co nabídnout, zejména Velká Británie. Smysl tedy dávají pouze projekty, kterých se účastní Británie a Francie, tedy jediné dva státy, které skutečně disponují zásadními vojenskými kapacitami,“ pokračuje ministr.

„Nemyslím si, že v tuto chvíli, kdy jsme svědky toho, že téměř všechny evropské země, členské země NATO, snižují svoje rozpočty, a to nejen s ohledem na proběhlou krizi, by se tento pokus naplnil. I když na druhou stranu, pokud by měla mít Evropa skutečnou zahraniční a bezpečnostní politiku, měla by se svými ozbrojenými silami něco udělat, aby ji neměla jen na papíře. Příkladem je Libye, která ukazuje, že Evropa žádnou takovou společnou politiku nemá,“ uvádí Andor Šándor, bezpečnostní poradce a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby.

S Poláky, se Slovenskem a Maďarskem jsme se ale už domluvili na společné bojové skupině. Má vzniknout v roce 2016 právě pod vedením Polska.

„Polsko je připraveno se tohoto úkolu ujmout a my jsme připraveni se tohoto projektu zúčastnit. Zatím ale nejde o žádné trvalé uskupení,“ vysvětluje Vondra, podle kterého je ale daleko k vizím o nějaké společné evropské armádě.

„Byl jsem svědkem pokusu vytvořit slovensko-českou brigádu a ta v roce 2003 tak potichu zanikla, že si toho ani nikdo nevšimnul. Proto je otázkou, jestli tato skupina vůbec vznikne,“ dodává Šándor.

Ministři obrany jednali také o spolupráci obou států v Afghánistánu, nebo v oblasti modernizace vrtulníkového letectva.

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme