Moravský Krumlov nechce vydat Slovanskou epopej do Prahy

Moravský Krumlov má na Muchovu Slovanskou epopej morální nárok, tvrdí jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD. Jeho úřad podle něj napomůže jednání mezi Prahou a Krumlovem o řešení situace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muchova Slovanská epopej | Zdroj: ČTK

Moravskokrumlovský městský úřad včera zamezil stěhování Muchova díla do hlavního města předběžným opatřením. Hejtman Hašek opírá požadavek regionu i o ekonomické důvody.

„Jsme přesvědčeni, že pokud by došlo k přemístění Slovanské epopeje do Prahy, tak se tam stane jedním z tisíců možných cílů návštěvníků Prahy. Na návštěvníky našeho zámku, kterých je ročně na 30 tisíc, je navázána městská regionální ekonomika,“ řekl Hašek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskuze o přemístění Epopeje mezi krumlovským náměstkem Božkem a pražským radním Pechou

Hlavní město Praha si stojí za tím, že největší dílo Alfonse Muchy vlastní. Pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha, který má Slovanskou epopej na starosti, počínání svých kolegů v Moravském Krumlově nerozumí. Předávací protokoly a smlouvu o další spolupráci mezi městy podepsali už před týdnem.

„Máme několik právních rozborů, které jednoznačně hovoří o tom, že Praha tím, že převzala toto dílo, vydala potvrzení, že převzala po částech od Alfonse Muchy toto dílo a na základě odměny, kterou mu vyplatila, přešlo toto dílo do vlastnictví Prahy,“ uvedl Pecha.

S Moravským Krumlovem se chce Pecha na stěhování Slovanské epopeje smírnou cestou domluvit. Připravuje proto dopis se svými argumenty, který v příštích dnech odešle tajemníkovi krumlovského úřadu. Pokud neuspěje, proti zákazu stěhování se odvolá.

Jedním z argumentů pražského radního je současný stav moravskokrumlovského zámku, kde byla Epopej po dlouhá léta vystavena.

„My se rozumnému řešení nebráníme. Jenomže klíčem k problémům Moravského Krumlova a jeho budoucnosti není Slovanská epopej, ale špatný stav zámku. Myslím si, že zrak jihomoravských radních by se měl upřít tam,“ podotýká radní Pecha. Podle něj by mohly prostory dílu Alfonse Muchy uškodit.

Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Božek se ale brání: „Epopej je na zámku vystavena desítky let a je o ni pečováno. Prostory dílu vyhovují. Jestliže Praha teď hledá nějaký zástupný argument, že zámek není v dobrém stavu, tak je naprosto mimo. Praha tento důvod nepoužila po celou dobu, co platila smlouva o zapůjčení.“

Krumlovu přemístění nevadí, chce ale nejprve dokončený pavilon

Božek také dodává, že Krumlov přemístění dvaceti pláten bránit nebude, předpokladem je ale postavený speciální pavilon určený k jejich vystavení. „Nikdo nezpochybňuje, že přáním Mistra bylo, aby se Slovanská epopej vystavila ve zvláštním pavilonu v Praze. Tedy co se teď změnilo? Proč nemůže být smlouva s Moravským Krumlovem prodloužena až do doby, kdy bude tento důstojný stánek postaven?“ ptá se jihomoravský náměstek hejtmana.

Pecha však namítá, že na novém pavilonu se pracuje a do té doby může být umělecké dílo umístěno ve dvoraně Veletržního paláce, kde bylo už vystaveno v roce 1928 za přítomnosti Alfonse Muchy.

„V uplynulých dvaceti letech se reprezentace Prahy snaží, aby byla Epopej umístěna v důstojných prostorách. Pavilon byl narýsovaný, měli jsme finanční prostředky. Bohužel nás zasáhly povodně, proto jsme je museli dát tam,“ říká Ondřej Pecha.

Jihomoravská krajská rada dnes vzkázala do Prahy, že mají na Muchovu Slovnskou epopej „morální právo“. Co tím přesně mysleli, vysvětluje Václav Božek: „Epopej byla uložena v Moravském Krumlově šedesát let, z toho padesát pět let vystavena. Právo tedy odvozujeme od záchrany díla.“

Na mimořádném jednání se dnes rada zabývala plánovaným převezením Muchovy Epopeje, na to, komu ale dílo patří, řeč nepřišla.

„O tom bude rozhodovat soud. Není to záležitost samosprávy, ale věc přenesené působnosti, do čehož my nemůžeme mluvit. Dnes jsme se zabývali jen vystavením a myslíme si, že se s městem Praha dokážeme domluvit na rozumném řešení,“ tvrdí Božek.

Slovanská epopej bude zatím normálně přístupná v moravskokrumlovském zámku. „Domnívám se, že není žádný důvod, aby epopej nebyla dále vystavována. Předběžné opatření s ní zakazuje manipulovat. Prohlížení návštěvníky není manipulace,“ potvrdil starosta Jaroslav Mokrý.

Igor Maňour, Vladan Dokoupil, Michaela Vetešková, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme