Mrazivý rekord nepadl. Podle meteorologů zřejmě nepřijde ani zítra

Navzdory očekávání meteorologů mrazivé teplotní rekordy v noci na dnešek nepadly. Hodnoty na teploměrech sice nad ránem ukazovaly místy až okolo 30 stupňů pod nulou, zatím ale stále platí nejnižší naměřená teplota z roku 1929, kdy bylo minus 42,2 stupňů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mráz, sníh, zima, kaple, Německo | Zdroj: Reuters

Také noc na zítřek bude hodně mrazivá, přes osmdesát let starý rekord by ale měl zůstat zachován, potvrdil meteorolog Štefan Handžák.

„Určitě bude mrazivá, ale s tím, že průměry teplot budou velmi nízké. To znamená průměr minimálních teplot tuto noc může být i kolem minus 18, 19, možná i 20. Ale ty extrémy úplně být nemusejí, protože na horách tam byla i nějaká oblačnost v noci, takže proto to neklesalo až tak. Takže nějaké výrazné poklesy asi by být neměly. Každopádně dáváme, že by to mělo být kolem těch 30 stupňů Celsia,“ nastínil.

Lovec mrazů ze Šumavy touží naměřit rekord. Tentokrát to asi nevyjde, říká

Číst článek

Po neděli lze čekat více oblačnosti a vrátí se také sněžení. Postupně se bude také oteplovat až k nule.

Mrazy přidělávají práci vodohospodářům

Vodohospodáři jsou kvůli pokračujícím mrazům ve střehu. V Moravskoslezském kraji omezují extrémně nízké teploty průtok řek.

Silná vrstva ledu v některých místech vede až k vylití vody z koryt. Povodí Odry proto jednotlivé toky nejen průběžně sleduje, ale na Rýmařovsku, Opavsku a Ostravsku nasadilo proti ledu těžkou techniku.

Vzhledem k síle ledu se ale počítá s dalšími možnými komplikacemi.

„V současné situaci nejsou ani tak problémy s krami na řece, to nastane až se začne oteplovat, ale problémy řešíme se zamrzlými toky, kdy zamrzne sloupec hladiny na celou výšku a voda teče po zvýšeném dně nově vytvořeném ledem a může se stát, že se vybřeží a že bude ohrožovat okolní majetek,“ vysvětluje obchodní ředitel povodí Čestmír Vlček.

V Krkonoších se mírně oteplilo

Druhá únorová sobota přinesla do Krkonoš oteplení a také příliv turistů. Na hřebenech se teploty pohybují kolem minus 13 stupňů a podmínky pro sněhové sporty i pro zimní turistiku jsou velmi dobré.

Například Sněžka hlásí 15 stupňů pod nulou, jasno a slunečno. Mírného oteplení a skvělého stavu lyžařských tratí využívají také prázdninoví hosté z Německa a z Polska.

„Dnešní den přinesl sluníčko a naprosto ideální zimní počasí, což samozřejmě přilákalo hodně lidí. Jsme rádi, že se nenechali odradit tím velkým mrazem, protože tady nahoře jak na Medvědíně, tak na Mísečkách se teploty pohybují kolem minus čtyř až minus pěti stupňů, takže to je naprosto fantastické lyžování,“ pochvaluje si provozní vedoucí areálu Medvědín-Mísečky Zdeněk Spilka.

Eliška Pilařová, Jana Gulda, Kristina Winklerová, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme