Na letištích v Česku začal "schengenský" provoz

Na českých letištích se v noci ze soboty na neděli - z 29. na 30. března - změnily pasové kontroly. Souvisí to se vstupem naší republiky do takzvaného schengenského prostoru. Díky tomuto kroku můžeme cestovat mezi státy zmíněného prostoru, aniž bychom museli absolvovat pasové kontroly. Jednotlivá letiště zase musela upravit letový plán a také provést stavební úpravy. Lety ze zemí mimo tento prostor může nyní v Česku přijímat 16 z 20 mezinárodních letišť, která k tomu získala certifikát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letištní hala | Foto: Jan Rosenauer

Generální ředitel Správy Letiště Praha Miroslav Dvořák si od změny slibuje víc cestujících: "Mám tím na mysli třeba asijské státy, kde se dřív museli rozhodovat, zda budou žádat o vízum jak do "schengenu", tak do České republiky. Tudíž z hlediska složitosti se vzdali této varianty. V tomto okamžiku jsme se otevřeli pro daleko větší šíři cestujících turistů, pro které jsme zcela určitě atraktivní."

V Praze - Ruzyni je například pro přílety a odlety do "schengenu" určený celý terminál 2. I v něm ale musíme mít s sebou nějaký průkaz totožnosti, buď pas, občanský průkaz nebo řidičský, vysvětlila mluvčí Letiště Eva Krejčí. Pracovníci pasové kontroly z terminálu 2 ale odejdou: "Vlastně přejdou mezi terminály 1 a 2. Tam vznikne nová mezinárodní hranice, která bude oddělovat "schengen" a "neschengen". Je určena pro cestující, kteří zde přestupují mezi těmito dvěma prostory. V terminálu 2 pracovníky policie nahradí pracovníci Letiště Praha. Ti ještě před samotnou bezpečnostní kontrolou budou zjišťovat, zda cestující, který chce vstoupit do neveřejné části letiště, tam má - lidově řečeno - co dělat. Jestli má u sebe palubní vstupenku, jestli ta palubní vstupenka souhlasí s nějakým průkazem."

Platí to i pro letiště v Plané u Českých Budějovic. Jak říká mluvčí tamního letiště Martina Vodičková, předtím bylo potřeba splnit některé technické a bezpečnostní podmínky: "Tou nejdůležitější je vyhlášení odděleného celního prostoru, kde lze oddělit cestující ze schengenské a neschengenské zóny. To jsme vyřešili jednoduchými technickými prostředky, například kužely, vyhrazujícími koridory. Máme k dispozici detekční rám, ruční detektor kovu a také jsme pořídili speciální odpadkové koše pro případnou separaci potravin živočišného původu. Letiště České Budějovice je jediným místem na jihu Čech, odkud je možné létat mimo schengenský prostor."

O možnosti levnějších letů z Evropy do USA si přečtete ZDE.

Jana Zemanová, Pavlína Fendeková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme