Na staré Praze je zničených 700 domů

Katastrofální záplavy podle předběžného odhadu zničily nebo poškodily 700 domů v obvodu Prahy 1. Všem zhruba 150 rodinám, které v této části metropole přišly kvůli velké vodě o střechu nad hlavou, zajistí jejich radnice náhradní bydlení. První městská část k tomu využije jednak dokončené nadstandardní obecní byty určené k pronájmu či volné byty před rekonstrukcí, které budou urychleně upraveny. Starosta Prahy 1 Bürgermeister vyzývá všechny občany, kteří mají po povodních neobyvatelný byt v katastru obce, aby se o náhradní byt přihlásili v informačním centru úřadu první městské části ve Vodičkově ulici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplavená Kampa | Foto: Michal Doležal

Předběžný odhad povodněmi zničených či poškozených domů v obvodu Prahy 1 je 700 domů. Starosta prvního městského obvodu Jan Bürgermeister ale zdůraňuje, že jde o předběžný odhad, který by se měl upřesnit až koncem týdne. "Na Malé Straně je to zhruba 150 domů, Petrská čtvrť 50 domů, ale podstatě suterény se týkají 500 domů na Starém městě a to vyplavení zvláště v centru to není sklepy na uhlí a tak. Ono se vpodstatě za deset let to podařilo téměř beze zbytku oživit a všude byly nějak využívány. Takže to je jedno patro a někde až 3 totálně zničené."

V evakuačních střediscích Prahy 1 mohou najít útočiště nejen obyvatelé této městské části. Od soboty si však lidé v evakuačních centrech budou muset hradit stravování. Snídaně, teplý oběd a večeře přijde na 56 korun. Teplé a studené nápoje a ubytování budou mít evakuovaní občané nadále zdarma.

Všem zhruba 150 rodinám, které přišli při povodních o své byty na Praze 1 zajistí jejich radnice náhradní bydlení. První městská část k tomu využije jednak dokončené nadstandardní obecní byty určené k pronájmu či volné byty před rekonstrukcí, které budou urychleně upraveny. Starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister je přesvědčený, že pro občany postižené povodněmi je velmi důležité, aby při náhradním ubytování zůstali na území svého městského obvodu.

"Vždycky budeme preferovat náhradní bydlení na Praze 1, zvláště pro rodiny s dětmi malými, aby měly stále stejné podmínky pro školní docházku. A určitě pro staré lidi, aby prostě nezmizeli z toho millié, na které jsou zvyklí. Samozřejmě pro vyplavené Malostraňáky neseženeme náhradní bydlení na Malé straně, to je vyloučené, ale přeci je to pořád prostředí, na které jsou zvyklí, když zůstanou v centru."

Bürgermeister vyzývá všechny občany, kteří mají po povodních neobyvatelný byt v katastru obce, aby se o náhradní byt přihlásili v informačním centru úřadu první městské části ve Vodičkově ulici.

Praha 1 se rozhodla ve školách, které tato městská část zřizuje, prodloužit školákům o měsíc prázdniny. Bürgermeistr očekává, že o měsíčním odkladu začátku školního roku kvůli likvidaci povodňových škod rozhodne Rada hlavního města Prahy pro školy na celém území naší metropole.

"Doufám, že ten závěr bude podobný. My jsme včera přijali usnesení, kde se stavíme za to aby školní rok byl posunut od 1. října. Jinak bude těžké vysvětlování, kterou školu je možné zprovoznit a kterou školu není možné zprovoznit. Budou hrozné potíže dopravní a podobně." Mimo jiné i o odkladu začátku školního roku pro pražské školáky jedná krizový štáb a Rada hlavního města Prahy právě teď.

Důvodem jsou poškozené budovy škol či jejich využití na prozatimní ubytování občanů, kteří při letošních povodních přišli o střechu nad hlavou. Jak uvedl Bürgermeister, Praha 1 má ale pro děti připravený náhradní program. "Do týdne bude jasná organizační struktura. Samozřejmě myslíme na základní školy, na tu věkovou kategorii 1.-5. třída přednostně. Není pro nás problém zorganizovat místa pro pobyty mimo Prahu. Není pro nás problém pro to využít pedagogický sbor. Musíme tomu dát nějaký organizační řád a zjsitit, kolik rodin bude takto chtět umístit své děti."

Nejméně tři týdny bude část Prahy 1 bez elektřiny. Mnoho domů je v této městské části také bez dodávky plynu a v několika nefunguje kanalizace. Podle starosty by měla zítra radnice sestavit přesné soupisy domů, ve kterých bude obnova dodávky proudu trvat nejméně tři neděle. Starosta vyloučil, že by někteří prominenti mohli být připojeni k elektrickému proudu přednostně.

Bürgermeister také dementoval informaci o tom, že se zpřístupňuje Karlův most. Jedna z nejznámějších kulturních a historických památek našeho hlavního města podle Bürgermeistra zůstane uzavřena ještě minimálně tento týden. "Do konce týdne na nezbytně nutnou dobu, jak bude Kampa uklizena jakmile začnou stavební práce v domech a lidé už budou mít svůj majetek buď vyvezený nebo zabezpečený, tak samozřejmě otevřeme Karlův most a necháme uzvařenou jenom tuhle oblast pro stavebmní činnost, ale teď rozhodně nemíníme z toho, co se tam děje, turistickou atrakci."

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme