Nečas a Netanjahu se dohodli na rozšíření spolupráce ve vědě a výzkumu

O spolupráci ve vědě, výzkumu i branném průmyslu jednali v Praze premiéři Izraele a Česka Benjamin Netanjahu a Petr Nečas. Netanjahu je prvním izraelským ministerským předsedou v Praze od vzniku židovského státu. Jeho návštěvu provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Zítra předsedu izraelské vlády přijme na Hradě prezident Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády státu Izrael Benjamin Netanjahu je na návštěvě Prahy. | Foto: Filip Jandourek

Český premiér Petr Nečas na tiskové konferenci po společném jednání připomněl, že jde o historicky první návštěvu izraelského premiéra v České republice. „A je podtržením vynikajících vztahů mezi ČR a státem Izrael, zvláště v posledních 20 letech,“ řekl Nečas.

Jak ve Stalo se dnes upozornil reportér Jaromír Marek, který návštěvu izraelského premiéra v Praze sleduje, Česko navazuje na tradiční podporu Izraele, kterou zahájilo po druhé světové válce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Praze sledoval reportér Radiožurnálu Jaromír Marek .

„Od roku 1990, kdy vlastně ještě Československo navázalo diplomatické vztahy s Izraelem, stojí ČR velmi silně a výrazně na straně Izraele. A bylo to také jedno z témat, o kterém Netanjahu hovořil hned na úvod, aby poděkoval českým vládám i občanům za tento stabilní postoj. Doslova řekl, že je to ochota stát na straně pravdy, když útoky na Izrael jsou mnohdy podle něj založeny na lžích,“ přiblížil reportér.

Vědecko-výzkumná spolupráce

Premiéři spolu mluvili především o vědecko-výzkumné spolupráci. Nečas připomněl, že Izrael je zemí s nesmírně ‘inovativní‘ ekonomikou. založenou na vědě, výzkumu a inovacích. „To je pro nás nesmírně podnětné. V této oblasti se rozvinulo již několik společných izraelských projektů v aplikovaném výzkumu,“ řekl Nečas.

Česká republika podle něj velice pozorně sleduje především izraelský program ‚technologických inkubátorů‘, protože přináší výrobky a služby s vysokou přidanou hodnotou. „Tady bude skutečně rozvinuta velmi kvalitní spolupráce mezi našimi zeměmi a v tomto ohledu je tento program v Izraeli pro nás velkou inspirací,“ uvedl Nečas.

Oba premiéři také mluvili o vzájemné spolupráci v ekonomické oblasti, včetně oblasti, která se týká obranného průmyslu a spolupráce ozbrojených sil, například při výcviku a vzdělávání.

„Vítám možnost spolupráce ve všech zmíněných oblastech a také bych rád, aby sem přijíždělo více turistů,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Během schůzky útok z Gazy

Během schůzky premiérů zasáhla protitanková střela odpálená z pásma Gazy školní autobus v jižním Izraeli. Izrael nařídil odvetný útok na Gazu. Palestinské zdroje uvádějí, že při nich zemřel nejméně 1 člověk a další utrpěli zranění.

Benjamin Netanjahu v této souvislosti řekl, že doufá, že napjatá situace, která se dnes přiostřila, se uklidní, ale že jeho země podnikne jakékoliv kroky proti Gaze, které budou k obraně potřebné.

Upozornil také na úspěch nově budovaného izraelského protiraketového systému Iron Dome, který dnes zlikvidoval dvě střely z pásma Gazy.
„Obstál velmi dobře. Ale nechci vytvářet falešná očekávání, protože ne každá střela může být systémem zachycena,“ uvedl.

Katarína Brezovská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme