Nečas odmítl projednat zdravotní pojištění. Změna musí být komplexní

Návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který zřejmě mimo jiné počítá se zvýšením odvodů živnostníků i zaměstnanců, by podle Nečase mohl být přísnější. V první řadě však musí být zejména efektivnější a komplexnější, shodují se odborníci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna - ilustrační foto

Všeobecná zdravotní pojišťovna - ilustrační foto | Foto: Vladan Dokoupil

Podle premiéra Petra Nečase z ODS je systém veřejného zdravotního pojištění součástí veřejných financí, a vláda tak bude situaci ve VZP řešit.

Pojišťovna totiž nemá žádné rezervy a vše, co teď vybere, přeposílá hned na úhradu poskytnuté péče.

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 řekl, že vláda dnes neprojednávala žádné konkrétní návrhy, které by zvýšily spoluúčast pacientů – například zdražení zdravotního pojištění nebo poplatku ve zdravotnictví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad tím, jak by bylo možné ozdravit financování zdravotnictví v ČR, se v poledních Ozvěnách dne zamýšleli náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek a Ondřej Dostál, právník z Platformy zdravotních pojištěnců

Protože se zdravotní pojišťovny potýkají s nedostatkem financí a čím dál víc to pociťují i zdravotnická zařízení, mohlo by být jednou z cest, jak dodat do systému chybějící peníze, zvýšení poplatků u lékaře. A více by také mohli na pojistném odvádět živnostníci.

„Ministerstvo zdravotnictví neuvažuje o krocích, které by měly vést k tomuto. Cílem je dát na vládu podklady, aby si mohli udělat komplexní, ucelenou představu včetně ekonomických kladů, záporů a sociálních dopadů,“ dementuje zprávu o nutném zvýšení poplatků ve zdravotnictví náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Možnost dočerpání financí do sektoru zdravotnictví vidí Petr Nosek zejména v tom, že pojišťovny budou hledat a najdou vnitřní efektivity svého resortu. S tímto tvrzením souhlasí i právník z Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál.

„Což nebude možné jinak, než že se ztransparentní to, co pojišťovny s penězi dělají, že budou mít občané možnost hodnotit, jestli například se za některé léky, materiál či některým nemocnicím neplatí nepřiměřeně mnoho a jiným naopak nepřiměřeně málo,“ konkretizuje tuto myšlenku Ondřej Dostál a dodává, že nápravu by si zasloužily i IT projekty pojišťoven, jako například projekt IZIP.

Další rezervy vidí Ondřej Dostál v potírání­ korupce. Transparency International odhaduje, ž v neefektivitách a korupci má Česká republika rezervu zhruba 30 miliard korun.

Systém bonusů a malusů ve zdravotním pojištění

Zdravotní prevence, kterou čerpá pouhých 20 % obyvatelstva, má mít podle Noska pro pojištěnce roli motivační, má vést k bonifikaci, nikoli k perzekuci v podobě vyšších finančních výdajů.

„Efektivní by jednak určitě bylo zavést něco, jako je pojistný bonus nebo malus, o čemž už bylo hovořeno a co občané znají třeba z povinného ručení,“ navrhuje Ondřej Dostál a pokračuje v odvážné teorii:

„Zrušit současné regulační poplatky, které jsou v podstatě pokutou za nemoc, a zavést nový typ pojistného malusu, který by byl pokutou za nezodpovědnost. To znamená, že zodpovědní pacienti by se léčili zdarma.“

Švédská studie, kterou dnes zveřejnilo BBC, však tvrdí, že preventivní prohlídky nemají dostatečné opodstatnění.

„Dovolil bych si s tou studií velice polemizovat. Otázkou samozřejmě je, zda nám jde pouze o to, jak je výsledek nákladný, nebo jestli nám jde o to, jak kvalitní život obyvatelstvo žije,“ upozorňuje Petr Nosek.

Václava Marešová, Marína Dvořáková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme