Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Nejvážnější armádní případ jde k soudu, čtyři čeští elitní vojáci jsou obžalováni kvůli smrti zajatce

Čtyři příslušníky českých speciálních sil čeká trestní soud. Státní zástupce je obžaloval kvůli násilné smrti afghánského zajatce, který zemřel po výslechu. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí soudu. Vojáci se budou zodpovídat ze čtyř trestných činů, u některých je trestní sazba až doživotí. Svou povahou jde o nejvážnější případ v novodobé historii tuzemské armády.

Praha (Aktualizováno: 10:08 22. 4. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci 601. skupiny speciálních sil (ilustrační snímek).

Vojáci 601. skupiny speciálních sil (ilustrační snímek). | Foto: 601. skupina speciálních sil
Přehrát

00:00 / 00:00

Nejvážnější armádní případ jde k soudu, čtyři čeští elitní vojáci jsou obžalováni kvůli smrti zajatce

Vyšetřování trvalo přes tři roky, dozorový státní zástupce měl spis u sebe dalších šest měsíců. Nyní rozhodl, že případ patří před soud. Rotmistra Karla M., nadporučíka Václava Č., nadrotmistra Štefana T. a nadrotmistra Františka K. ze 601. skupiny speciálních sil obžaloval. Redakci to potvrdila Klára Belkovová, mluvčí Krajského soudu v Brně, jenž bude kauzu vyřizovat.

Čeští vojáci jsou podezřelí z mučení afghánského vězně, píše New York Times

Číst článek

„Mohu potvrdit, že Krajský soud v Brně v této věci přijal obžalobu. Minulý týden ji podalo Krajské státní zastupitelství v Brně. Vzhledem k utajovanému režimu této věci nemohu v tuto chvíli podat žádné další informace,“ sdělila redakci mluvčí. Obžalobu vypracoval státní zástupce Robert Hanuš.

První dva jmenovaní vojáci se podle dozorového žalobce Hanuše dopustili porušení povinnosti strážní služby a neposkytnutí pomoci, možné provinění zbývající dvojice vyhodnotil jako vydírání a neuposlechnutí rozkazu. Pokud je soud uzná vinnými, všem hrozí v krajním případě až doživotní vězení.

V krajním případě až doživotí

Státní zástupce je přesvědčen, že vojáci jsou spoluzodpovědní za smrt zajatce Vahidulláha Chána. Devatenáctiletý muž v říjnu 2018 na základně Šindád v Afghánistánu zaútočil na vůz s českými vojáky, dva z nich po jeho střelbě utrpěli zranění. Třetí, dvaačtyřicetiletý starší psovod Tomáš Procházka, zemřel. Chán po svém zajetí nepřežil výslech.

Nejvyšší sazbu trestní zákon předpokládá u neuposlechnutí rozkazu a porušení strážní služby, za tyto zločiny lze uložit až 20 let vězení či výjimečný trest. Ten znamená hrozbu 30 let za mřížemi nebo přímo doživotí. Přesně podle takových paragrafů jsou přitom čtyři příslušníci speciálních sil obžalováni.

Nejvyšším představitelem speciálních sil byl v rozhodné době generál Pavel Kolář. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejvyšším představitelem speciálních sil byl v rozhodné době generál Pavel Kolář. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„K tomuto vám sdělím, že se cítí v plném rozsahu nevinní, protože to, co jim je kladeno za vinu, se pojmově ani právně stát nemohlo,“ sdělil redakci Radek Ondruš, právní zástupce tří ze čtyř obžalovaných vojáků. Současně si stěžuje na to, že mu státní zastupitelství údajně neumožnilo seznámit se s celým spisem.

Podle informací iROZHLAS.cz byli příslušníci až do podání obžaloby ve službě. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) loni na podzim, kdy vojenská policie uzavřela vyšetřování, na výboru pro obranu Poslanecké sněmovny veřejně upozornila, že tři z nich byli dokonce na misi v Keni.

Vojenská policie obvinila také čtyři nadřízené speciálů, kteří se měli jejich provinění snažit utajit. Mezi stíhanými byl i tehdejší šéf Ředitelství speciálních sil Pavel Kolář. Vyšetřování nejprve žalobce zrušil, vojenská policie pak případ v prosinci 2021 odložila. Podle ní nedošlo k úplnému naplnění podstaty deliktu neoznámení trestného činu.

‚Bolestné výkřiky‘

Týdeník Respekt v minulosti okolnosti Chánovy smrti podrobně popsal. Chána nejprve vyslýchali afghánští vojáci, jimž se vzdal. Bez zranění si ho převzali zmínění čtyři čeští speciálové. Během dvacetiminutového výslechu se měly z místnosti ozývat „bolestné výkřiky“.

Případ zbitého afghánského vojáka: české úřady jeho smrt začaly vyšetřovat až po 207 dnech

Číst článek

Čeští vojáci výslech Chána natočili na video a pořídili z něj fotografie, které později smazali. Vyšetřovatelé ale záznamy dokázali obnovit. Od českých speciálů putoval Chán k americkým vojákům, kteří ho při výslechu kopali do rozkroku. Zpět afghánským silám už ho předali v bezvědomí. Chán později v nemocnici zemřel.

Šest příslušníků americké armády už dostalo trest. Nadřízení jim uložili výtku, která je připravila o nárok na povýšení, dál mohou sloužit jen pod přísným dozorem a po odchodu z ozbrojených sil přijdou o vojenské benefity, upozornil už dříve Respekt. Při zajištění nových důkazů jim však stále hrozí trestní soud.

Jan Horák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme