Švédsko 0:0 Norsko

Nejvyšší žalobce Zeman dál podporuje zrušení vrchních státních zastupitelství

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman bude dál prosazovat původní verzi návrhu zákona o státním zastupitelství. Ta počítala se zrušením vrchních státních zastupitelství v Praze a v Olomouci a jejich nahrazením specializovaným protikorupčním útvarem při Nejvyšším státním zastupitelství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO) ale nevidí důvod vrchní zastupitelství rušit. Ministerstvo zpracovává vlastní novelu zákona, kterou chce předložit do konce letošního roku.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale trvá na původním, razantnějším znění. Kosmetické změny prý nic nevyřeší a nepřinesou užitek. Zrušení vrchních zastupitelství podle něj vnese do státních zastupitelství větší efektivitu.

„Čím méně máte stupňů, tím rychleji to státní zastupitelství bude konat, tím je to přehlednější, tím se občan domůže snáze spravedlnosti. Poněvadž tady se nebavíme jenom o obviněných, ale bavíme se zde i o poškozených, kteří také vystupují v rámci trestního řízení. A tady vždycky platí stará zásada: Kdo rychle dává, dvakrát dává,“ řekl nejvyšší státní zástupce.

Zeman také přišel s návrhem na rozšíření kárných trestů pro žalobce, které dostávají třeba za průtahy v případech. Materiál předložil ministryni Válkové, podle které "jdou stejným směrem". Pavel Zeman mimo jiné chce, aby existovala dohoda o vině v případě, že žalobce s trestem souhlasí, tak jako to už funguje u trestných činů.

„Já si myslím, že by se mělo upravit přípravné řízení kárné, aby kárný žalobce měl jasnou možnost získávat určité důkazy, a kárně obviněný aby měl možnost se k tomu na konci přípravného řízení vyjádřit a popřípadě uznat svoji vinu, vůbec nechodit k soudu, ale dohodnout se o vině a trestu, když to tak řeknu,“ vysvětlil nejvyšší státní zástupce.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme