Noční bouře na jihu Čech vyvracela stromy, srážky ještě hrozí

Rozmary počasí komplikují život lidem v Jihočeském kraji. Po vydatných deštích a lokálních záplavách ze začátku týdne škodila v noci na dnešek silná bouře, která se přehnala regionem. V Husinci na Prachaticku vyvrátila tři stromy na železniční trať Číčenice - Volary. Meteorologové navíc varují před dalšími srážkami a vzestupy hladin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bouří poničený strom | Zdroj: ČTK

Podle operačního důstojníka prachatických hasičů padající kmeny nikoho nezranily, ani provoz vlaků nebyl omezen. Odstraňování následků bouře nadělalo nejvíce práce hasičům na Prachaticku. Kromě spadlých stromů čistili v Prachaticích zanesené koryto potoka, který hrozil vylitím. V Táboře pak jednotka čerpala vodu ze zatopeného sklepa jednoho z domů.

Nejvíce srážek spadlo přes noc na hřebenech Novohradských Hor, zhruba 32 milimetrů. Vydatně pršelo i na dalších místech kraje, například v Českých Budějovicích a v Písku. Vzedmutí toků ale přívaly vody nezpůsobily.

Meteorologové však varují před dalšími vydatnými srážkami. Deště by v noci na pondělí mohly zvednout hladiny řek v celém jihočeském regionu nad první, místy i druhý povodňový stupeň. "Ojediněle, zejména v Novohradských horách nebo na úpatí Šumavy, by mohlo dojít i ke krátkodobému překročení třetích stupňů," upozornil Tomáš Vlasák z českobudějovické stanice Českého hydrometeorologického ústavu.

Právě na jihu Čech, téměř přesně před třemi lety, začaly jedny z nejničivějších povodní v naší historii. A jaké je podle Vlasáka riziko záplav? "Zatím není velké. Každopádně meteorologická předpověď není příliš příznivá. I když naše modely zatím neukazují žádné katastrofické vize, tak je vhodné asi situaci sledovat a upřesňovat už podle spadlých srážek," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu odborník z ČHMÚ.

Aktuální stav hladin řek v Česku monitoruje speciální web Ministerstva zemědělství. Jak bude v dalších dnech, se dozvíte z naší stránky Počasí.

Martin Hromádka, Marián Vojtek, Jiří Kokmotos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme