Noční bouře na jihu Čech vyvracela stromy, srážky ještě hrozí

Rozmary počasí komplikují život lidem v Jihočeském kraji. Po vydatných deštích a lokálních záplavách ze začátku týdne škodila v noci na dnešek silná bouře, která se přehnala regionem. V Husinci na Prachaticku vyvrátila tři stromy na železniční trať Číčenice - Volary. Meteorologové navíc varují před dalšími srážkami a vzestupy hladin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bouří poničený strom | Foto: ČTK

Podle operačního důstojníka prachatických hasičů padající kmeny nikoho nezranily, ani provoz vlaků nebyl omezen. Odstraňování následků bouře nadělalo nejvíce práce hasičům na Prachaticku. Kromě spadlých stromů čistili v Prachaticích zanesené koryto potoka, který hrozil vylitím. V Táboře pak jednotka čerpala vodu ze zatopeného sklepa jednoho z domů.

Nejvíce srážek spadlo přes noc na hřebenech Novohradských Hor, zhruba 32 milimetrů. Vydatně pršelo i na dalších místech kraje, například v Českých Budějovicích a v Písku. Vzedmutí toků ale přívaly vody nezpůsobily.

Meteorologové však varují před dalšími vydatnými srážkami. Deště by v noci na pondělí mohly zvednout hladiny řek v celém jihočeském regionu nad první, místy i druhý povodňový stupeň. "Ojediněle, zejména v Novohradských horách nebo na úpatí Šumavy, by mohlo dojít i ke krátkodobému překročení třetích stupňů," upozornil Tomáš Vlasák z českobudějovické stanice Českého hydrometeorologického ústavu.

Právě na jihu Čech, téměř přesně před třemi lety, začaly jedny z nejničivějších povodní v naší historii. A jaké je podle Vlasáka riziko záplav? "Zatím není velké. Každopádně meteorologická předpověď není příliš příznivá. I když naše modely zatím neukazují žádné katastrofické vize, tak je vhodné asi situaci sledovat a upřesňovat už podle spadlých srážek," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu odborník z ČHMÚ.

Aktuální stav hladin řek v Česku monitoruje speciální web Ministerstva zemědělství. Jak bude v dalších dnech, se dozvíte z naší stránky Počasí.

Martin Hromádka, Marián Vojtek, Jiří Kokmotos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme